Almanya’da İmalat Sektöründeki Resesyon Ekim Ayında da Devam Etti

04 Kasım 2019

IHS Markit tarafından yapılan Almanya’ya ilişkin Ekim ayı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) çalışmasının sonuçları açıklandı. Bugün (4 Kasım 2019) açıklanan verilere göre Almanya’da imalat sektörü PMI endeksi Ekim ayında da 42.1 puanda kaldı. Geçtiğimiz Eylül ayında 41.7 olan endeks her ne kadar 0.4 puan artmış da olsa, ekonomik büyüme ile daralma trendini birbirinden ayıran 50 puanın hala çok altında olması dikkat çekti.

Araştırma sonuçlarına göre, imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yeni siparişleri Ekim ayında da düşmeye devam ederken, fabrikaların istihdam azaltma uygulamaları da son on yılın en yüksek seviyelerine ulaştı.

IHS Markit ekonomistlerinden Phil Smith, imalat sektöründe yaşanan resesyonun uzaması nedeniyle işsizlik oranın artmaya başladığına dikkat çekerek, bunun dolaylı olarak yut içi ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirtti. İşsizlik probleminin henüz 2009 krizinde yaşananın çok gerisinde olmakla beraber, yine de çok dikkatle izlenmesi gerektiğini belirten Smith, imalat sektörü için artık dip noktaya ulaşıldığını söylemenin ise henüz mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Yılın ikinci çeyreğinde %0.1 oranında küçülen Aman ekonomisinin, eldeki ön verilere göre üçüncü çeyrekte de küçülmeye devam etmesi bekleniyor. Kasım ayının ortasında netleşmesi beklenen ABD’nin AB’den ithal edilen otomobillere yeni tarifeler uygulayıp uygulamayacağı konusu, Almanya imalat sektörü açısından en kritik gelişmelerin başında geliyor.

Kaynak: Reuters web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C.Ticaret Bakanlığı,Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü