Endonezya 2022 Yılında Elektrikli Otomobil Üretmeyi Hedefliyor

19 Temmuz 2019

Endonezya Sanayi Bakanlığı Endüstri Ve Teknoloji Genel Müdürü Harjanto dün (18 Temmuz 2019) Reuters ajansına yaptığı açıklamada, 2022 yılında elektrikli otomobil üretimine başlamayı planladıklarını ve 2025 yılından itibaren de ülkedeki otomobil üretiminin %20 sinin elektrikli olmasını hedeflediklerini söyledi. Harjanto ayrıca, düşük karbon salınımlı lüks araçların üretimini teşvik etmek için hükümet tarafından yeni bir vergi düzenlemesinin hazırlanmakta olduğunu ve çok yakında yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, Toyota ve Hyundai firmalarının Endonezya’da elektrikli araç yatırımı konusuyla ilgilendikleri belirtildi. Sanayi Bakanı Airlanga Hartarto dün (18 Temmuz 2019) yaptığı bir basın toplantısında, Toyota’nın önümüzdeki beş yıllık dönem içerisinde Endonezya’da iki milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladığını ve bu fonun bir kısmının elektrikli araç üretimi için kullanılacağını söyledi. Endonezya hali hazırda Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi
konumunda bulunuyor.

Elektrikli araç bataryalarında kullanılmakta olan nikel laterit madeni açısından da zengin topraklara sahip olan Endonezya’nın, bu avantajı kullanarak ülkede yeni batarya teknolojileri ve üretimi konusunda da yeni bir yatırım cazibe merkezi haline gelmek istediği biliniyor.

Endonezya Hükümeti elektrikli araç bataryası üretmek isteyen şirketler için özel vergi indirimleri uygulamak suretiyle sektörde yatırımları teşvik etme politikaları da uyguluyor. Batarya konusunda yatırım yapmak için ciddi girişimlerde bulunan firmalar olduğunu ifade eden Genel Müdür Harjanto, ismini vermekten kaçındığı bu şirketlerin, hammadde yönünden zengin olan Endonezya’da üretim yapmak konusunda büyük potansiyel gördüklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Reuters web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C.Ticaret Bakanlığı,Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü