Endonezya Amazon, Google, Netflix ve Spotify'a %10 KDV Koydu

09 Temmuz 2020

Devlet maliyesini olumsuz etkileyen koronavirüs krizi ve uzaktan çalışmanın artması ile değişen harcama modelleri sonrası Endonezya Salı günü Amazon, Netflix, Spotify ve Google da dahil olmak üzere teknoloji firmaları tarafından yapılan satışlara %10 katma değer vergisi getirdi. 

Güneydoğu Asya ülkesinin vergi birimi yaptığı açıklamada, Amazon Web Hizmetleri, Netflix, Spotify, Alphabet Google Asya Pasifik, Google İrlanda ve Google LLC birimleri için vergi kimlik numaraları verdiğini söyledi.

Yaklaşık 270 milyonluk nüfusla dünyanın dördüncü en kalabalık ülkesi olan Endonezya’nın dijital ekonomisi bir patlama yaşıyor ve Google, Temasek Holdings ve Bain & Company tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu ekonominin 2025 yılına kadar 130 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Pandemi iş faaliyetlerini de etkilediğinden, bu yıl devlet gelirinde yıllık %13'lük bir düşüş bekleniyor. Ayrıca, koronavirüsle mücadele kapsamında harcanan 50 milyar dolar da hesaba katıldığında 2020’de bütçe açığının tahminlerin üç katına çıkması bekleniyor.

Yeni getirilen kurallara göre, Endonezya'da yılda en az 600 milyon Rupi (41.667 $) değerinde dijital ürün ve hizmet satan ya da yıllık en az 12.000 kullanıcılı trafik üreten yerleşik olmayan yabancı firmaların %10 KDV ödemesi gerekecek.

Vergi birimi sözcüsü Hestu Yoga Saksama, "Vergi birimimiz yurtdışındaki ilgili işletmelerle iletişim kurmaya devam edecek... Dijital ürünler için KDV uygulanacak şirket sayısı muhtemelen artacak" dedi.

Reuters'e bu karara uyacaklarını söyleyen bir Netflix sözcüsü “KDV kurallarına karar verecek olan devletlerdir ve faaliyet gösterdiğimiz her ülkede Netflix bu kurallara saygı duyuyor.

Amazon Web Services, Google ve Spotify yorum isteklerine hemen yanıt vermedi.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği Dijital Hizmetler Vergisi getiren veya getirmeyi değerlendiren Endonezya ve diğer ülkeler için soruşturma başlatmıştı, fakat Endonezya Maliye Bakanı Sri Muyani Indrawati yeni getirilen KDV’nin bu soruşturmanın bir parçası olmadığını söyledi.

Kaynak: reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü