Hindistan’ın İran’a Soya Küspesi Satışları Artmaya Başladı

17 Ocak 2019

ABD yaptırımları karşısında zor durumda kalan petrol üreticisi İran, ihtiyaç duyduğu hayvan yemi için Hindistan’dan soya küspesi ithalatı gerçekleştirmekte ve bu son dönemde artış trendindedir.
İran, Amerika Birleşik Devletleri'nin uyguladığı yaptırımların küresel finansal sisteme erişimini engelledikten sonra Rupi karşılığında dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisi olan Hindistan'a ham petrol satmayı kabul etmiştir.
İlgili Endüstri kuruluşunun yaptığı açıklamaya göre, Hindistan’ın İran’a geçen sene 22.910 ton gerçekleşen soya küspesi ihracatı, 2018/2019 mali yılında 450 bin ton hatta yaptırımların devam etmesi durumunda 500 bin tona ulaşacaktır.
Hindistan, Kasım ayında başlayan yaptırımlardan altı aylık bir muafiyet aldıktan sonra İran'a petrol ithalatı için Rupi ödemeye başladı.
Hindistan ücretsiz kargo ve uzun vadeli kredi imkanı sunduğu için İran'dan petrol almaya devam etmek isterken, İran çoğunlukla Hindistan ihracatı için ödeme yapmak için Rupi fonlarını kullanacaktır.
Önceki ABD yaptırımları sırasında Hindistan, İran’daki petrol ödemelerinin yüzde 45’ini Rupi’yle, geri kalanını ise Euro ile gerçekleştirmiştir. Fakat bu sefer Yeni Delhi, İran ile olan ticaret açığını azaltmak için tüm ödemeleri Rupi yapmak istemektedir. Son üç haftada bu durum soya fasulyesi fiyatlarını yüzde 10 artırmıştır.

Kaynak: commodityonline.com web sitesinden tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C.Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü