İngilizler, Maliyetlerden Dolayı Et ve Balık Talebini Azalttı

06 Mayıs 2022

İngilizler, kötüleşen bir yaşam maliyeti krizinin ortasında nakit tasarrufu yapmak istedikleri için daha az et, balık ve kümes hayvanları satın alıyor.

Pazar araştırmacısı NielsenIQ Çarşamba günü yaptığı açıklamada, et, balık ve kümes hayvanı satışlarının 23 Nisan'a kadar geçen dört haftada, Paskalya tatilini de içeren bir dönemde %13 düştüğünü ve yıllık bazda %7,8 düşüş gerçekleştiğini söyledi.

Artan fiyatlar, en azından 1950'lerden bu yana Birleşik Krallık hane halkı gelirlerinde en büyük baskıya neden olmakta ve tüketici güveni rekor seviyelerde düşüş trendindedir.
Nakit sıkıntısı çeken İngilizler birikim yapmak istiyor. Süpermarketlerden daha ucuza kendi markalı yiyecekleri satın alıyorlar, Netflix gibi abonelik akış hizmetlerini kesiyorlar ve ev aletlerinin onarım garantilerini iptal ediyorlar.

NielsenIQ'nun İngiltere perakende ve iş anlayışı başkanı “yaşam maliyeti artışları devam ettikçe perakendecilerin, satın alınan ürün sayısından daha fazla tasarruf etmeye odaklanan tüketici zihniyetlerini ön planda tutmaları için baskı altında olacağı açıktır” demiştir.

Kaynak: Reuters
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü