Intel Capital 2018 Yılında İsrail’deki Girişim Şirketlerine Toplam 120 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

02 Nisan 2019

Intel’in girişim sermayesi fonlarından sorumlu yetkililer tarafından geçtiğimiz salı günü yapılan açıklamada, 2018 yılında İsrail’e toplam 120 milyon dolar yatırım yapıldığı ve önümüzdeki yıllarda da yatırımların devam edeceği bildirildi.
Verilen bir diğer bilgiye göre Intel Capital şirketi diğer risk girişimi yatırımcılarından Avigdor Willenz, ITI Venture Capital Partners, Mitsubishi UFJ Capital,Redline Capital Management,Viola Ventures ve WRVI Capital şirketleri ile birlikte olmak üzere, İsrail’de yerleşik ProteanTecs adlı girişim şirketine de yatırım yapacak. ProteanTecs firmasının elektronik cihazlardaki olası arızaları önceden tahmin edebilen bir teknoloji geliştirdiği ve bu sayede iki dönemdir sırasıyla 15 milyon dolar ve 30 milyon dolar gelir etmeyi başardığı öğrenildi.
Şirketin İsrail ekibini yeni yönetici ve ortaklarla güçlendirdiklerini ifade eden Intel Capital yetkilileri, yeni ortakların özellikle genç şirketlere yapılan erken evre yatırımlar konusunda deneyimli olduklarını ve Intel’in bundan sonraki yatırımlarının ağırlıklı olarak genç şirketlerden yana gelişim göstereceğini söylediler. 2018 yılında 14 şirkete yatırım yaptıklarını açıklayan yetkililer, önümüzdeki yıllarda da bu hızlı tempoyu sürdürmek niyetinde olduklarını ifade ettiler.
Intel Capital bugüne kadar 90 ayrı İsrailli girişim şirketine toplam 435 milyon dolar yatırım yapmış olup, şu ana kadar bunlardan 30 tanesi gelişim süreçlerini başarıyla tamamlayarak satılabilecek düzeye ulaşmış bulunmaktadır.

Kaynak: Reuters web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü