İsrail’deki Start-Up Firmalarına İntel’den Destek

17 Haziran 2019

Intel firması tarafından dün (18 Haziran 2018) yapılan açıklamada, İsrail’de yapay zeka ve otonom sistem teknolojileri konularında faaliyet göstermek üzere kurulacak olan start-up şirketlerini desteklemeyi düşündükleri ve bu amaca dönük yeni bir proje başlattıkları duyuruldu. Projenin zaman içerisinde İsrail dışında diğer bazı ülkelerdeki şirketleri de kapsayacak şekilde genişletilebileceği öğrenildi.

Açıklamanın devamında, ‘Ignite’ adını verdikleri proje kapsamında on beş İsrailli start-up şirketine yirmi hafta boyunca ticari ve teknolojik destek verecekleri, bu şirketlerde ilk etapta hissedar olmayı planlamadıkları, fakat gelecekte bazılarına ortak olmayı da düşünebilecekleri belirtildi.

Bu yılsonuna kadar İsrail’deki üretim tesislerini genişletmek için on bir milyar dolar yatırım yapmayı planladığı bilinen Intel, şu anda İsrail’in en çok istihdam sağlayan ve ihracat yapan teknoloji firmalarından biri konumunda bulunuyor.

Şirketin icra kurulu başkanı Bob Swan, İsrail’in şu anda yapay zeka ve otonom sistemler konusunda yetişmiş en yetenekli insan kaynaklarına sahip bir ülke olduğunu düşündüklerinden dolayı, projeyi bu coğrafyada başlatmayı uygun gördüklerini söyledi.

Yine başka bir İsrailli teknoloji şirketi olan ve otonom sürüş sistemleri geliştirilmesi alanında etkinlik gösteren Mobileye firması da iki sene evvel 15,3 milyar dolara Intel tarafından satın alınmıştı. Bob Swan bu konuda muhabirlere yaptığı açıklamada, bu yatırımdan memnun kaldıklarını ve Mobileye’nin son iki yılda pazar etkinliğini ikiye katladığını söyledi.

Çin’in Intel için önemli bir pazar teşkil etmesi ve Huawei firmasının da Intel’in önde gelen müşterilerinden biri olması nedeniyle, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Huawei’yi kara listeye alması kararının Intel’i olumsuz etkileyebileceği değerlendirilmekteydi. Gazeteciler tarafından bu yönde bir soru yöneltilmesi üzerine Bob Swan, kurallara uygun ticareti en az müşterilere hizmet kadar önemli gördüklerini ve yasaklı listede bulunan hiçbir mal ve hizmetin ticaretini yapmayı düşünmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Reuters web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C.Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü