Suudi Arabistan’ın Petrol İhracatı 2019 yılında Yüzde 11 Düştü

20 Şubat 2020

Avrupa Yerel haber kuruluşu Mubasher tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan’ın petrol ihracatı 2019 yılında yıllık % 10,75 düşüş göstermiştir.

Ham petrol ve petrol ürünleri dahil toplam Suudi petrol ihracatı, 2018'deki toplam petrol ihracatındaki ortalama 9.344 milyon varilden 2019'da günde 8.339 milyon varil olarak gerçekleşmiştir.

Sözkonusu kuruluşun veritabanı tarafından yayınlanan verilere göre, Aralık ayında Suudi Arabistan’ın ham petrol ihracatı aylık bazda 7.37 milyon varil seviyesinde kalmıştır.

2020'ye kadar Suudi Arabistan ve Orta Doğu'daki diğer büyük petrol üreticileri, koronavirüs salgını nedeniyle Çin'de “kara kuğu” petrol talebindeki düşüşle boğuşmaktadır.

Goldman Sachs'taki küresel mal araştırmaları genel başkanı Jeff Currie, bu ayın başlarında Bloomberg'e verdiği röportajda, Çin’in endüstriyel faaliyetindeki yavaşlamanın on yıldan uzun bir süredir petrol talebine en kötü şoka neden olduğunu söylemiştir.

Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC, sıkıntılı talebe yanıt olarak ikinci çeyrekte ek üretim kesintileri için bastırmakta, ancak anlaşmada kilit ortağı Rusya, daha derin kesintileri destekleyip desteklemeyeceği konusunda henüz resmi bir tutum sergilememişir.

Kaynak: RT web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü