Yunanistan-Bulgaristan Doğalgaz Boru Hattının İnşaatına Mayıs Ayında Başlanacak

12 Şubat 2019

Enerji Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyükelçilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, “Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattına yönelik inşaat işleri Mayıs ayında başlayacak. Boru alımı, mühendislik danışmanlığı ve yüklenici inşaat firması için üç kamu hizmet alımı ihalesinin o zamana kadar tamamlanması bekleniyor” diye açıkladı.
 
Bakan, doğalgaz boru hattında ilk gaz akışının 2020 yılında başlayacağını düşünüyor. AB ülkelerinin büyükelçilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı, AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Romanya’nın girişimi üzerine düzenlendi.
 
Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattının inşaatına yönelik ihalelere başvuran şirketler arasında sadece Bulgar ve Yunan şirketleri ihalelere teklif vermeye davet edildi. Katma değer vergisi (KDV) hariç 145 milyon avro başlangıç tutarıyla yapılan açık artırmaya toplam 11 şirket katıldı. İhale süreci Bulgaristan’ın büyük inşaat şirketleri GP Group, Trace Group Hold, Glavbolgarstroy ve Yunan şirketleri Terna, Aktor, JP- Avax’in katılımıyla devam ediyor. Hepsi proje uygulaması için yüksek gereklilikleri karşılamak için yabancı şirketlerle resmen ortaktır, ancak inşaat ve montaj işlerinin onlar tarafından gerçekleştirileceği açıktır. Birinci eleme turundan sonra ikincisine katılan şirketlerin verdiği tekliflerin gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi ve sıralanması bekleniyor.
 
Gaz borularının imalatı ve temini ihalesi de ikinci eleme turu aşamasında bulunuyor.
 
Kaynak:https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=22409&fbclid=IwAR1hTawQ8slOrHXLn7jBjgcnaDjwSLtooBkq1Nc_3QYwrvQ3QBfkrTmpA64
 
Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği