Filistin 2018 4. Çeyrek Cari İşlemler Açığı 399 Milyon USD

28 Mart 2019

Filistin Merkez İstatistik Bürosu (PCBS) ve Filistin Parasal Otoritesi (PMA), Filistin Ödemeler Dengesi (BoP) ortak ihracı döngüsü kapsamında 2018 yılının dördüncü çeyreğinde Filistin Ödemeler Dengesi'nin (BoP) ön sonuçlarını açıkladı.
Veriler, 1967'de İsrail’in Batı Şeria'daki işgalini müteakiben ilhak ettiği Kudüs'ün bir bölümünü hariç tutuyor.
2018 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin Filistin Ödemeler Dengesi (BoP) ön sonuçları şunları gösterdi:
 

  • Cari işlemler hesabındaki açık (Mal, Hizmet, Gelir, Cari Transferler) bir önceki çeyreğe gore % 10 azalarak 399 milyon ABD doları oldu. Bunu esas olarak, 264 milyon ABD Doları tutarındaki Hizmet Dengesi açığı ile birlikte 1,256 milyon ABD dolarına ulaşan Mal Ticareti Dengesi açığının tetiklediği görülmektedir.
  • İsrail’de çalışan işçilerin tazminatı 533 milyon ABD dolarına ulaşmıştır. Gelir Hesaplarındaki fazlalık (çalışanların tazminatı ve yatırım geliri), bir önceki çeyreğe göre% 1 artışla 612 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu fazlalık İsrail'de çalışan çalışanların 533 milyon ABD doları olan tazminatlarından kaynaklandı. Alınan yatırım geliri ise 118 milyon ABD Doları tutarındadır; ve çoğunlukla yurtdışındaki bankalardaki Filistinli mevduatlara duyulan ilginin yanı sıra, yurt dışındaki portföy yatırımlarından elde edilen gelirden kaynaklanmıştır.
  • Yurt dışından alınan Cari Transferler 601 milyon ABD Dolarına ulaşırken, üçte ikisi hükümet dışı sektörler tarafından alındı.
  • Cari Transferler bir önceki çeyreğe göre% 9 artarak 509 milyon ABD doları tutarında bir artı değer elde etmiştir. Yurt dışından yapılan toplam transfer 601 milyon ABD doları olup, bunun% 35'i devlet sektörüne yapılan transferlerdir, diğer sektörlere yapılan transferlerin oranı% 65'e ulaşmıştır. Bağışçıların cari transferleri yurtdışındaki toplam transferlerin% 35'ini oluşturuyor.
  • Sermaye ve Finans Hesabı, 328 milyon ABD doları fazla verdi
  • Ön sonuçlar, 328 milyon ABD Doları tutarında Sermaye ve Finansal Hesap için bir artı değer gösterdi, Sermaye ve Finansal Hesaptaki artı, esas olarak 105 milyon ABD Doları'na ulaşan Sermaye Hesabı'ndaki artı ve Mali Hesaptaki fazlalıktan kaynaklandı, 223 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki çeyreğe ait 40 milyon ABD doları azalışla karşılaştırıldığında, PMA'daki rezerv varlıklarında 53 milyon ABD doları artış olmuştur.

 
Kaynak:Filistin Merkez İstatistik Bürosu (PCBS)
Yayınlayan: Kudus Ticaret Ataşeliği