Hırvat Hükümeti Yabancı İşçi Çalıştırma Kotalarını Artırdı

03 Ağustos 2018

Hırvat hükümeti Perşembe günü yabancı işçilerin istihdamına ilişkin yıllık kotasını 3,269 kişi artırdı ve bir önceki kararını gözden geçirerek, kamu hizmeti ve devlet idaresi sektörlerinde AB fonları ile ilgili işlerde yabancıların işe alınmasına izin verdi.

Hükümet, inşaat sektöründeki yabancıların işe alım kotasını 985, turizm sektöründe 270, ulaşım sektöründe 650, gıda sektöründe 508 ve tarım ve ormancılık sektörlerinde 747 kişi artırdı.

İşçi ve Emeklilik Sistemi Bakanı Marko Pavić, Hırvatistan'ın işsizlik oranında rekor seviyede düşüşün, istihdam oranlarında da önemli artışların sözkonusu olduğunu, Hükümet olarak, yerli emeği savunmakta olduklarını ve bu yönde bir dizi tedbir almalarına rağmen, işgücü arzı ve talebi arasında hâlâ bir dengesizliğin olduğunu, bu yüzden Hükümetin yabancı uyruklu vatandaşların işe alım kotasını artırmaya karar verdiklerini açıklamıştır. Ayrıca şu anda İstihdam Kurumu’nda mevcut doldurulmamış 14.417 kişilik boş yerin olduğunu belirtmiştir.

Hükümet ayrıca, AB fonlarının yönetimi, kontrolü ve kullanımı konusundaki çalışacak kişilerin işe alımlarını da onayladı.

Kaynak: Hina Haber Ajansı

Yayınlayan: Zagrep Ticaret Müşavirliği