İngiltere'de Homebase Yapı Marketler Zinciri 42 Mağazasını Kapatmayı Planladığını Duyurdu

14 Ağustos 2018

%7 pazar payıyla B&Q’nın ardından İngiltere’nin en büyük ikinci yapı marketi zinciri konumunda olan Homebase, 14 Ağustos Salı günü yapılan açıklamayla firmanın mağaza kiralarını düşürmesine veya kira sözleşmelerini feshetmesine imkan tanıyacak “ Company Voluntary Arrangement (CVA)” isimli yasal süreci başlattığını duyurdu. Alacaklıların onayına 31 Ağustos 2018 tarihinde sunulacak düzenlemelerin kabul edilmesi durumunda firmanın 39’u Birleşik Krallık ve 3’ü İrlanda’da yer alan toplam 42 mağazasının kapatılacağı ve 1.500 kişinin işten çıkarılacağı öngörülüyor.

Homebase Genel Müdürü Damian McGloughlin CVA kararına ilişkin yaptığı açıklamada anılan kararın kolay alınmadığını ancak kira maliyetlerinin sürdürülebilir olmadığını ve Homebase’in çoğu şubesinin zarar ettiğini, ayrıca tüketici güven endeksinde yaşanan düşüşün perakende zincirlerini olumsuz etkilediğini ifade etti.

İngiltere’de yıl başından itibaren New Look, Carpetright, Mothercare ve House of Fraser perakende zincirleriyle Prezzo ve Jamie’s Italian restoran zincirleri CVA sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Yayımlayan : Londra Ticaret Müşavirliği

Kaynak : Financial Times