Ljubljana Havalimanı yeni terminal ihalesi tekrarlanacak

23 Ocak 2019

Ljubljana Jože Pučnik Havaalanı'nın işletmecisi Fraport Slovenija, ihalenin  tekrarlanmasına  karar verdi. Dün yani 21/01/2019 tarihinde  e-Naročanje kamu alımları portalında yayınlanan kararda, Karavanke tüneli  ihalesinde son başvuru tarihinden sonra ihaleye ilişkin tekliflerin  değiştirilemeyeceği yönündeki Ulusal Tetkik Komisyonunun (DKOM)   kararı ile başlayan yeni uygulamaya dayanılarak ihalenin tekrarlanması yönünde karar alındığı  belirtilmiştir.
 
Şirket, ihale çağrısı belgelerinin yeni uygulama açısından net olmadığını,  bu nedenle tüm teklifleri reddedip ve sekiz günlük yasal  sürenin bitimini müteakip  ihaleyi tekrarlama kararı aldığını açıklamıştır.Yeni ihaleye göre, Fraport rekabeti artırmak için sadece ilk üçte yer alan teklif sahipleri ile değil  ihale kriterlerini yerine getiren tüm  başvuru sahipleriyle  görüşecektir. Ancak sadece sözleşme bedeli tartışılacaktır.
 
İlk ihaleye  altı şirket (Avusturyalı Strabag,  Sloven GIC Gradnje ile Elcom, Hırvat GP Krk ile Sloven CBE, Sloven Kolektor Koling ile CGP, Sloven Pomgrad ile Gorenjska Gradbena Družba,  ve Sloven VG5 ile Remont) başvurmuştu.
 
Yaklaşık 20 milyon Euro değerinde olan terminalin, Slovenya'nın AB başkanlığını devralmasından hemen önce 2021 yılı  yaz sezonundan önce açılması planlanmıştır.

 
Kaynak: STA Online
 
Yayımlayan: Ljubljana Ticaret Müşavirliği