Riyad'ın Washington'daki ilk kadın büyükelçisinin kariyerindeki önemli duraklar

24 Şubat 2019

Riyad
 
Prenses Rima Bint Bender, Suudi Arabistan Kralı’nın kendisini Washington Büyükelçisi olarak görevlendirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prenses Bender, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’a şükranlarını dile getirerek ülkesine ve liderlerine hizmet için çalışma sözü verdi.

Prenses Rima Bint Bender, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Washington Büyükelçisi olarak görevlendirilmem konusunda duyulan bu değerli ve kıymetli güven için Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’a en içten minnet ve şükranlarımı sunarım. Allah’ın izniyle ülkeme, liderlerine ve tüm insanlarına hizmet etmek için çalışacağım. Bunun için hiçbir çabadan kaçınmayacağım.”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman dün, Suudi Arabistan Kralı adına Prenses Rima Bint Bender’in Riyad’ın Washington Büyükelçisi olarak atandığına ilişkin bir kraliyet kararnamesi yayınladı.

Prenses Rima Bint Bender, 1999 yılında George Washington Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü’nden mezun oldu. Suudi Veliaht Prensi’nin ofisinde danışman olarak çalıştı. Ayrıca Spor Genel Kurulu’nda planlama ve geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev aldı. Prenses Rima Bint Bender, Suudi Topluluk Sporları Federasyonu Başkanı olarak Krallık’ta bir federasyonu devralan ilk kadın oldu.

Alfa International Harvey Nichols şirketinde de çalışan Prenses Bender, 2014 yılında Fast Company dergisinin “en yaratıcı insanlar” listesine dahil edildi.

Prenses Rima Bint Bender ayrıca “Forbes Middle East” dergisinin “en güçlü 200 Arap kadını” listesinde de 16’ıncı sırada yer aldı.

Eğitim Bakanlığı ile birlikte okullarda kız çocukları için spor eğitimi verilmesine ve kadınların spor yarışmalarına katılmasına yönelik yaptığı çalışmalar kariyerinin en önemli duraklarından oldu.

Prenses Rima Bint Bender, meme kanseri konusunda bilinç ve farkındalık kazandırılmasında da önemli bir rol oynadı. Uluslararası alanda meme kanserine karşı mücadeleyi sembolize eden en büyük pembe kurdeleyi üretmesinin ardından Guinness Dünya Rekorları’na da giren 10KSA girişimini başlattı.