Yunan Ekonomisine Getirilecek Mali Tedbirler

29 Mart 2021

Yunan Hükümeti, Covid-19 salgını tedbirleri nedeniyle kapalı kalan işletmeleri desteklemek üzere toplam 3 milyar Euro değerindeki iki yeni ekonomik tedbirler paketini yürürlüğe koyacaktır.

İlk paket mevcut tedbirlerin uzatılmasını içerirken, ikinci paket işverenler ve işçiler için yeni fonları ve vergi kolaylıklarını kapsamaktadır.

Maliye Bakan Vekili Theodoros Skylakakis'in yaptığı açıklamaya göre, hükümet tarafından alınan tedbirler hafta içerisinde netleştirilerek açıklanırken, Nisan’ın ilk haftasında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ayrı bir yardım paketi de duyurulacaktır.

Nisan ayına uzatılacak tedbirlerin, hükümet kararı ile kapalı olan 210bin işletmenin kira ödemelerinden tamamen muafiyeti ve halen işletilen ancak tedbirlerden etkilenen işletmelerin kiralarında %40 indirim, yeni (yedinci) ucuz devlet kredisi programı, 534 Euro özel amaçlı tazminat, Syn-Ergasia sosyal güvenlik yardım programının devamı, işsizlik yardımının uzatılması, vergi dairesi ve sosyal güvenlik kurumuna olan yeniden düzenlenen borçların taksit ödemelerinin ertelenmesi, çek ödemelerinin dondurulması olduğu ifade edilmektedir.

İşletmeler için getirilecek yeni düzenleme; cirolarında büyük düşüş görülen işletmelerde indirimli kurumlar vergisi depozitosunu öngörmektedir. Vergi idarelerinin açıklanmaya başlanan verilerine göre, 2020 yılında işletmelerin çoğunluğunun zarar göstermesi sıfır vergiye sebep olacaktır, bu da sıfır depozit demektir.   


Kaynak: https://www.ekathimerini.com/economy/1158001/kick-starting-the-economy/

Yayımlayan: Atina Ticaret Müşavirliği