Yunanistan Türkiye'ye Uçuş Kısıtlamasını Kaldırdı

22 Mart 2021

Yunan Sivil Havacılık Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre; Yunanistan, Covid-19 salgının yayılmasını önlemek amacıyla getirdiği Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya uçuş kısıtlamalarını kaldırmıştır.

Bununla birlikte, Avrupa Birliği ve Şengen ülkeleri haricindeki üçüncü ülke vatandaşlarının ülkeye giriş yasağı halen devam etmektedir. İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Tayland, Ruanda, Singapur, BAE, Rusya ve İsrail vatandaşları ise giriş yasağından istisna tutulmuştur. 

Bütün yolcuların 72 saat içinde alınmış PCR testini ülkeye girişte gösterme ve 7 günlük ev karantinası zorunlulukları devam etmektedir. İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelecek yolculara, ayrıca havaalanında zorunlu hızlı Covid-19 testi yapılacak, İngitere'den gelenler 7 günlük karantina sonunda tekrarlanacak PCR testi ile serbest dolaşabileceklerdir. 

Sivil Havacılık Kurumu ayrıca Rusya’dan Atina, Selanik ve Girit-Irakleio havaalanlarına gelecek yolcu sayısını haftalık 500’den 4000’e çıkartmıştır.

Havaalanında gelen yolculara rasgele Covid-19 testi yapılacak, pozitif çıkanlar 14 gün karantinada kalacaklardır.

Nihai olarak, her nekadar hastanelerde yoğunluk artmaya devam etmekteyse de, Yunanistan’ın Covid-19 kısıtlamalarından bazılarını ekonomiyi yeniden açmak üzere gelecek hafta kaldırması beklenmektedir.


Kaynak: https://www.ekathimerini.com/news/1157602/greece-lifts-restrictions-on-flights-from-turkey-albania/
Τι ισχύει για τις πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (kathimerini.gr)

Yayımlayan: Atina Ticaret Müşavirliği