Yunanistan’da Devlet Nakit Sıkıntısı Çekiyor

11 Ocak 2021

Covid-19 salgını nedeniyle kapatmalara getirilen uzatma, hükümetin tüm yıl için bütçelediği toplam 7,5 milyar Euro’luk mali desteğin 6,5 milyar Euro’sunu 2021'in ilk çeyreğinde kullanmasını gerektirmektedir.

Maliye Bakanlığı kurumları işletmelerin ayakta kalması için Mart ayı sonuna kadar uygulanacak destek tedbirleri üzerinde çalışmaktadır. Bununla birlikte, bazı hükümet yetkilileri, fonların sınırlı olması ve salgının Haziran ayı sonuna kadar ciddi bir risk oluşturmaya devam etmesinden korkulması nedeniyle, Ocak-Mart döneminde destek tedbirlerinde kontrollü gidilmesini tavsiye etmektedirler.

Devlet gelirleri önemli ölçüde azaldığından ve devletin işletmeleri ve işçileri desteklemek için likidite çekebileceği başka kaynak kalmadığından, hükümet maaşların ve emekli maaşlarının ödenmesi için Yunanistan'ın nakit tamponunu (30 milyar Euro'nun üzerinde) kullanmaktadır.

Örneğin; iş sözleşmelerinin askıya alınmasının maliyeti aylık 600 milyon Euro'dur ve Bakanlık bu tedbiri finanse etmek için Ocak ve Şubat aylarında 1,2 milyar Euro ayırmıştır. Bu miktarın çoğu (1 milyar Euro) Çalışma Bakanlığı harcamaları olarak devlet bütçesine dahil edilmiş, geri kalan 200 milyon Euro ise bu yılki bütçenin 3 milyar Euro'luk olağanüstü rezervlerinden gelecektir.

Bununla birlikte, Maliye Bakanlığı, korona salgınının etkileri ile mücadeleyi amaçlayan React AB programından fon almayı ümit etmektedir.

Maliye Bakanlığı'nda üst düzey bir yetkili, Yunanistan'ın kreditörlerine 11,5 milyar avro ödemek zorunda olduğu bir yılda, devlet maliyesinin pazarı destekleme kapasitesinin zayıflaması nedeniyle, salgından dolayı kapatmaların uzatılmasının endişe yarattığını dile getirmiştir.
 

Kaynak: https://www.ekathimerini.com/261067/article/ekathimerini/business/state-is-running-short-of-cash

Yayımlayan: Atina Ticaret Müşavirliği