Yunanistan'da Elektronik Ödemeden Kaçınan Sektörler

24 Mart 2021

İktisadi ve Endüstriyel Araştırmalar Vakfı (IOBE) tarafından yapılan çalışma, Yunanistan’da bazı sektörlerin ülkenin Troyka’dan mali yardım aldığı dönemde dahi nadiren elektronik işlem yaptığını ortaya koymuştur. Sözkonusu çalışmaya göre, hizmet alanında faaliyet gösteren onlarca sektör, sistematik olarak kredi kartı kullanmaktan kaçınmak suretiyle, vergi kaçıranlar listesinde geleneksel olarak en üst sıralarda yer almaktadır.

2019 yılında özel tüketimde hizmetlerin yeri %59,7 iken, kartla ödemelerin oranı %31,3’te kalmıştır. Kartla ödemelerin oranı özellikle, eğitim, mesleki hizmetler (avukat, doktor vb) ve bakım-onarımda düşük seyrederken, gıda hizmetlerinde de hala ciddi bir açık bulunmaktadır.

Sözkonusu listenin en başında eğitim, eğlence, sağlık hizmetleri, araba bakım-onarım, mülk bakım, kuaförlük, seyahat hizmetleri ve küçük gıda perakendecileri gelmektedir.  

Bahsi geçen sektörler Yunan Kamu Gelirleri Kurumu (AADE) tarafından geçen hafta yapılan açıklamada da vergi kaçırmada en üst sıralarda yer almıştır.

Bununla birlikte, süpermarketler, eczaneler, hazır giyim mağazaları ve hatta restoranlarda kredi kartı kullanımında büyük artış olmuştur.Kaynak: https://www.ekathimerini.com/economy/1157672/sectors-avoiding-e-payments/

Yayımlayan: Atina Ticaret Müşavirliği