Çin'de Türk Kahvesi Günü Etkinliği

26 Nisan 2021

ÇHC’nin Guanco Şehrinde bulunan Jinda Kahve ve İçecek Merkezinde 23.04.2021 tarihinde Türkiye, Çin, Kostarika, Kolombiya, Etiyopya, Brezilya ve Küba Başkonsolosluklarının katıldığı “Global Coffee Gather in Jinda” adında bir etkinlik düzenlenmiştir. Bahse konu etkinlik kapsamında kahve ve kahve ile ilgili diğer ürünler sergilenmiş; ayrıca, kahve çekirdeği üreticisi ülkelerin katıldığı bazı tadım yarışmaları tertiplenmiştir.
 
 “Global Coffee Gather in Jinda” adıyla düzenlenen söz konusu etkinlik çerçevesinde adı “Turkish Coffee Day in China” olan özel bir bölüm de yer almış ve ülkemize ait ürünlere yoğun bir ilgi gösterilmiştir.
 
Etkinlik kapsamında katılımcı Başkonsolosluklar tarafından kahve sektörü üzerine birer sunum gerçekleştirilmiştir.. Guanco Başkonsolosluğu adına Ticaret Ataşesi Serdar AFŞAR tarafından “Türk Kahvesinin Tarihi ve Türk Kahvesi Kültürü”  üzerine bir sunum yapılmıştır.
 
Diğer taraftan, söz konusu etkinlik kapsamında Guanco Başkonsolosu Sayın Kurtuluş AYKAN’ın tanıklıklarında; Guangzhou Coffee Association, Pu’er Coffee Industry Association, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (kahve ürünleri için) ve Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği’nin (kahve makinaları için) arasında sanal ortamda bir MOU imzalanmıştır.