Türkiye'nin Tasarım Gücü Dünyaya Tanıtılacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tasarımı katma değerli ihracatın kilit unsurlarından biri olarak gördüklerini belirterek, "Türk tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve tasarım odaklı ihracatı geliştirmek amacıyla 16-18 Kasım'da Türkiye Tasarım Haftası etkinliklerini düzenleyeceğiz." dedi.

14 Kasım 2018

Bakan Pekcan AA muhabirine katma değeri yüksek ürünlerin ihracat içindeki payının artırılmasına büyük önem verdiklerini söyledi. Tasarımı katma değerli ihracatın kilit unsurlarından biri olarak gördüklerini ifade eden Pekcan, firmaları bu alanda daha ileriye taşıyabilmek için Ticaret Bakanlığının sağladığı desteklerle çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini bildirdi.
Pekcan, Türk tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve tasarım odaklı ihracatı geliştirmek amacıyla 16-18 Kasım'da Türkiye Tasarım Haftası (Design Week Turkey) etkinliklerinin düzenleneceğini belirterek,  "Bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz etkinlikte, tasarımla işlevselliğin buluştuğu ürünler ve onları hayata geçiren tasarımcılarla Türkiye'nin tasarım gücünü dünyaya tanıtacağız." diye konuştu.
Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ve Bakanlığın destekleriyle tasarımcıyla sanayicinin buluşacağı Türkiye Tasarım Haftası çatısı altında, bu yıl 7'ncisi düzenlenecek "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"nin de sahiplerini bulacağına işaret eden Pekcan, şöyle konuştu:
"İlgili tüm paydaşların bir araya geleceği bu etkinlikte, dünyaca ünlü tasarımcıların katılımıyla zenginleştirilecek söyleşiler gerçekleştirilecek. Endüstriyel ve moda tasarımının önemi ve nasıl hayata geçirileceği konuları ele alınacak, tasarımın ekonomideki rolüne dikkat çekilecek. Söz konusu etkinlikte ayrıca sergiler, atölyeler ve tüm İstanbul'a yayılacak çeşitlilikteki etkinliklerle genç tasarımcılarımızın kendilerini tanıtmalarına ve vatandaşlarımızın tasarımla buluşmalarına olanak sağlanacak."