Müsteşar Aşcı, İSO Sektör Sorunları Toplantısı’na katıldı

Müsteşar Cenap Aşcı, İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Sektör Sorunları Toplantısı”na katıldı.

23 Mart 2018
İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Sektör Sorunları Toplantısı”, Müsteşar Cenap Aşcı’nın katılımıyla 20 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantıya ayrıca Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü Hacı Hasan Murat Özsoy, İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Halil İbrahim Bozkuş ve İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe de katıldı.

İSO Meslek Komiteleri üyelerinin Bakanlığımız görev ve faaliyet alanına giren konulara ilişkin görüş ve önerilerini paylaştığı toplantıda, mevcut uygulamaların ne şekilde iyileştirilebileceği ve geliştirilebileceği ile ilgili olarak geniş kapsamlı bir istişare gerçekleştirildi.
 
Toplantının açılışında konuşan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü’nün Odakule’de hizmet verdiğini hatırlatarak kendilerini Odakule’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Yaptıkları toplantı çerçevesinde Meslek Komiteleri’nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile ilgili konuları detaylı bir hazırlık sonucunda birleştirerek bir çalışma haline getirdiğini belirten Bahçıvan, toplamda 88 konu başlığını Bakanlık yetkililerine aktaracaklarını dile getirdi. Bahçıvan, bu tip birlikteliklerin çözüm konusunda kendilerine cesaret verdiğini dile getirdi. Bakanlık çalışanlarıyla birlikte, ülkemizin ekonomisinin büyümesi ve kalkınmamız noktasında ortak bakış açısına sahip bir aile olduklarına değinen Bahçıvan, bu toplantı münasebetiyle samimi bir ortamda temel konularda çözüme yaklaşma adına bir fırsat yakalayacaklarından kuşku duymadığını ifade etti.

Müsteşar Aşcı ise, bir yıl önce yine İSO ile ortak bir toplantı yaptıklarını hatırlattı ve pek çok soruna bu toplantılar ile çözüm bulduklarını söyledi. Son yıllardaki başarılarının temelinde özel sektör kurumları ile yakın işbirliği ve çözüm odaklı istişarelerin yattığını vurgulayan Aşcı, artık gerek kamu gerekse özel sektör tüm paydaşların sektörde yaşanan sorunun da çözümün de parçası olduğu çoğulcu bir devlet anlayışının geçerli olduğunu anlattı. Aşcı, bir düzenleme yaparken objektif kurallara göre hareket etmeleri gerektiğini ancak taraflar ile iletişimde olmalarının çok önemli olduğunu aktardı. Zor bir coğrafyada olduklarını ve burada yaşamak için gerek devlet gerek özel sektörün var gücüyle çalışması gerektiğini dile getiren Aşcı, bunun için stratejik ürünleri ülke olarak kendilerinin üretmeleri gerektiğini ekledi.

Toplantı, sanayicinin sorunlarına çözüm üretilmesi ve sektör sorunlarının gündeme getirilmesi açısından yapıcı ve verimli geçti.