Müsteşar Aşcı, Japonya Maliye Bakan Yardımcısı Nakao’yu ağırladı

Japonya ile STA'nın en kısa sürede imzalanmasının temenni edildiğini vurgulayan Müsteşar Aşcı, Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması ve Karşılıklı Tanıma Anlaşması süreçlerine de hız verilmesi gerektiğine işaret etti.

06 Şubat 2018
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Japonya Maliye Bakanlığı Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Yasuhisa Nakao ve Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima’yı makamında ağırladı.

Ziyaret kapsamında Bakan Yardımcısı Sayın Yasuhisa Nakao, Türkiye ile Japonya arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine katılmak için Türkiye’de bulunduklarını ifade etti.

En kısa sürede anlaşmanın imzalanmasının temenni edildiğini dile getiren Nakao,  özellikle 2019 yılında planlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya ziyareti öncesinde STA’nın imzalanmasının ticaretin artırılarak hedeflenen düzeye gelmesi açısından faydalı olacağının altını çizdi.

Haziran ayı sonunda yapılacak olan Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreterliği seçimleri ziyaretin bir diğer gündem başlığı oldu. Bakan Yardımcısı Nakao ve Büyükelçi Miyajima seçimlere yeniden aday olan Kunio Mikuriya için destek isteyerek, Japonya-Türkiye arasındaki gümrük işbirliğinin bu vesileyle daha da pekişeceğini vurguladılar.

Müsteşar Aşcı, Bakan Yardımcısı ve Büyükelçiyi burada görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, STA sürecinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak menşe, ticaretin kolaylaştırılması, e-ticaret ve fikri mülkiyet hakları kapsamında katkılar sağlandığını dile getirdi.

Anlaşmanın en kısa sürede imzalanmasının temenni edildiğini vurgulayan Müsteşar Aşcı, STA’nın dışında Japonya ile Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması ve Karşılıklı Tanıma Anlaşması süreçlerine de hız verilmesi gerektiğine işaret etti.

Müsteşar Aşcı, Kunio Mikuriya’nın adaylık sürecine ilişkin olarak ise seçimlerde kendisine başarılar dilediğini kaydetti.