Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi arasında İkili Ticaret İstatistiklerinin Değişimine İlişkin Mutabakat Muhtırası

27 Ekim 2019

Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı Sayın Vladimir BULAVİN'in resmi daveti üzerine Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Gonca YILMAZ BATUR başkanlığında Ticaret Bakanlığı heyeti tarafından 24 Ekim 2019 tarihinde Moskova’da bulunan Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Gümrük Forumu'na katılım sağlandı.
Her yıl aynı tarihlerde Moskova’da gerçekleştirilen ve iş çevresi ile foruma katılan ülkelerin gümrük otoritelerini bir araya getiren Uluslararası Gümrük Forumu ziyareti vesilesiyle Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın YILMAZ BATUR ve Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı Sayın BULAVİN tarafından "Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi arasında İkili Ticaret İstatistiklerinin Değişimine İlişkin Mutabakat Muhtırası" imza altına alındı. Söz konusu Mutabakat Muhtırası’nın imzalanmasıyla birlikte Türkiye ve Rusya’nın dış ticaret gümrük istatistikleri alanında işbirliği yapması öngörülüyor.
Uluslararası Gümrük Forumu vesilesiyle ayrıca Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın YILMAZ BATUR ve Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı Sayın BULAVİN arasında ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, iki ülke gümrük otoritesi arasında her alanda mevcut olan işbirliği ve ortak çalışma ortamının yasal ve kurumsal bir çerçevede daha etkin olabilmesini sağlamak amacıyla kurulan "Türkiye - Rusya Ortak Gümrük Komitesi” ve Basitleştirilmiş Gümrük Hattı kapsamında devam eden işbirliği konuları gündeme geldi. 
Görüşmede taraflar, ekonomik ve ticari alanda iki ülke arasında en üst düzeyde devlet başkanları tarafından konulmuş olan 100 milyar Dolarlık ikili ticaret hacmi hedefine ulaşılabilmesini sağlamak üzere, gümrük idareleri olarak atılması gereken adımları ve alınması gereken önlemleri masaya yatırdılar. Taraflar, her türlü çalışmanın ortak bir anlayışla ve en üst düzeyde işbirliği anlayışıyla yapılması yönündeki kararlılıklarını bir kez daha vurguladılar.