Yükleniyor...
İçeriğe atla

AB'nin Ortak Araştırma Merkezi tarafından yapılan çalışmada, Avrupa Birliğinde her yıl kişi başı 35 kilogram yaş meyve sebze israf edildiği ve söz konusu israfın 14 kilogramının önlenebileceği ifade edilmiştir. Yaş meyve ve sebzeler, AB hane halkları tarafından israf edilen gıdanın % 50'sini, toplam gıda harcamalarının ise üçte birini oluşturmaktadır. Çalışmada ayrıca, ortalama olarak, AB'de hane halkı tarafından satın alınan yaş meyve ve sebzelerin% 29'unun israf edildiği tespit edilmiştir.

Kaynak: ESM web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 17.08.2018 10:19:00 (TSİ)

Toyota’nın Çin’in Guangzhou şehrindeki merkezinde üretim kapasitesini artıracak yatırımlar yapacağı, buna ek olarak Tianjin’d eki fabrikasındaki üretimi de yılda 120 bin adete yükselteceği belirtiliyor. Söz konusu yatırımlarla, Toyota’nın Çin’deki toplam üretim kapasitesini 240 bin adet artırarak yılda 1,16 milyon araca yükselteceği ifade ediliyor. Tianjin’deki kapasite artışının 10 bini elektrikli, 110 bini de hibrit araçlardan gelecek. Guangzhou’d a yapılacak yatırımların da elektrikli araçlara yönelik olduğu belirtiliyor. Guangzhou ve Tianjin için planlanan kapasite artırımı, Toyota’nın 2020 yılına kadar Çin pazarındaki otomobil satışlarını %50’nin üzerinde artırarak yılda iki milyona çıkarma hedefi, şirketin orta vadeli stratejisinin bir parçası olarak görülüyor. Toyota, bu strateji kapsamında üretim kapasitesini artırmanın yanı sıra, satış ağlarını önemli ölçüde genişletmeyi ve elektrikli otomobil teknolojilerine daha fazla odaklanmayı planlıyor.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 17.08.2018 10:15:00 (TSİ)

İran Merkez Bankası (CBI) Başkanı Abdulnasır Himmeti tarafından 5 Ağustos 2018 tarihinde yapılan resmi açıklamada, İran’ın 09.04.2018 – 05.08.2018 tarihleri arasında uyguladığı döviz politikasının kaldırıldığı ve aynı gün itibariyle yeni döviz politikasının uygulanacağı açıklanmıştır. Bahse konu sistemin uygulamasına ilişkin Tahran Ticaret Müşavirliğimizce güvenilir açık kaynaklardan derlenilen bilgiler ışığında, Bakanlar Kurulu tarafından Ek 1 listede belirtilen 25 kalem ürünün ICB tarafından belirlenen resmi kurdan yararlanılarak İran’a ithaline izin verileceği anlaşılmıştır.


Öte yandan, Bakanlar Kurulu’nun 08/08/2018 tarih ve 63793 sayılı Kararına istinaden CBI tarafından izin verilen döviz bürolarına döviz alış-veriş tebliğinin aşağıdaki şekilde uygulanması bildirilmiştir.


1. İhracattan elde edilen dövizlerin alışverişi, döviz havalesi şeklinde ve sadece “nima” sistemi tarafından belirlenen döviz kuru üzerinden yapılacaktır.
2. İzinli olan döviz büroları, ihracatçılardan aldıkları döviz havalelerini en fazla üç işgünü içinde kendileri veya diğer izinli sarraflar veya muhabir bankalar üzerinden satmak zorundadır.
3. İzinli döviz büroları, “nima” ve “sana” sisteminde belirtilen döviz alış kurunun en fazla yüzde 1 fazlası üzerinden döviz satabilecektir.
4. CBI tarafından izin verilen döviz büroları aracılığıyla banknot şeklinde döviz alışverişi, alışverişin “sana” sistemine kayıt edilmesi şartıyla mümkün olabilecektir.
5. CBI tarafından izin verilen döviz büroları banknot şeklindeki döviz alımını sadece CBI tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde ve karaparanın aklanmasının önleneceği şekilde gerçekleştirecektir.
6. CBI tarafından izin verilen döviz büroları tarafından banknot şeklinde döviz satışı,Ek 2 listesinde belirtilen hizmet sektörlerine karapara aklama amacı olmaksızın CBI tarafından belirlenecek döviz alım satım kuralları çerçevesinde yapılabilecektir.
7. CBI tarafından izin verilen döviz büroları, aldıkları döviz havalelerinin en fazla yüzde 5’ini banknota çevirip, 6. maddede belirtilen çerçevede satabilecektir.
8. Döviz alım satımındaki tüm işlem maliyetleri dövizi alacak olan müşteri tarafından üstlenilecektir.

Yayımlama: 17.08.2018 04:46:00 (TSİ)

AB Devlet Yardımları birimi Danimarka’nın 144 milyon Euro tutarındaki yenilenebilir enerji planını onayladı.

20 yıl içinde güneş ve rüzgardan üretilecek enerji için yardım öngören planın 112 milyon Euro’su rüzgar ve güneş sistemleri kurulumu için, 27 milyon Euro’su testler için, 5 milyon Euro’sunun ise rüzgar enerjisi iletimi için kullanılacağı açıklandı.

Kaynak : Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 17.08.2018 02:47:00 (TSİ)

Hollanda kökenli popüler bir e-ticaret pazar yeri platformu Bol.com tarafından üyelerinin sipariş verdikleri ürünler için (ürünlerin fiyatına bakılmaksızın) kargo ücreti ödemeyeceklerini açıkladı. Söz konusu bu yeni uygulama öncesinde site üzerinden satılan sadece 300.000 seçili üründe ücretsiz kargo hizmeti sunulmaktaydı. Hollandalı bahse konu firma Amazon Prime benzeri bir yapılanmaya sahip. Bahse konu bu yapılanma; üyelerin yıllık belirli bir ücret ödediği ve karşılığında site üzerinden bazı hizmetlerin sunulduğu bir modeli ortaya koymakta. Firma tarafından sunulan hizmetlerdeki avantajlar geçtiğimiz yıl Nisan ayından bu yana giderek artmakta. Bol.com üyeleri çevrimiçi mağazalardan istedikleri ürünleri daha ucuza sipariş etmekle birlikte çevrimiçi mağazalarda yer alan 16 milyon üründen her biri için ekstra bir teslimat ücreti artık ödemeyecekler. Ayrıca, bahse konu pazar yeri platformu kapsamında siparişten sonraki gün teslimat, akşam teslimat, aynı gün teslimat, hafta sonu teslimat gibi farklı teslimat metotlarına da yer verilmekte.

Kaynak:ecommercenews.eu web sitesinden tercüme edilmiştir.

 

Yayınlayan : T.C.Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 04:38:00 (TSİ)

ABD Başkanı Trump’ın politikalarının ABD’nin yerli batarya imalatını geliştirmesi önünde engel teşkil ettiği belirtiliyor. Enerji depolama alanında ülkenin önde gelen tedarikçilerinden StoreDot firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Doron Myersdorf, Trump’ı n alüminyum maliyetini artıran tarife stratejisinin ve yakıt ekonomisi standartlarının artırılmasını engelleyen planının, elektrikli araç sektörünün büyümesi önünde engel oluşturacağını belirtti. Myersdorf, üretimin Çin’e kayacağı ve Çin’in dünyayı enerji kanalıyla kontrol edeceği konusunda uyarıda bulundu.   

Kaynak: Financial Times web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 04:28:00 (TSİ)

Geçen hafta gerçekleşen bir konferansta, dronların elde ettiği görüntüler sayesinde yetiştiricilerin ne zaman ve ne kadar sulama yapması gerektiği, zararlılarla mücadeleyi ne zaman yapması gerektiği konusunda önemli bilgiler elde edildiği ortaya konuldu.

 Dronlar, veri toplama teknolojileri ve AI gibi yeni hassas tarım teknolojisi, çiftçilerin ve yetiştiricilerin mahsulleri için daha bilinçli seçimler yapmalarına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Birçoğu çiftlikleri ve bitkileri için haritalar veya görselleştirmeler oluşturmak için zaten yoğun bir şekilde dron kullanmaktadır.

Patates hasadı öncesinde, zararlı parazitlerin tespiti çok önemlidir. Dronların kullanımı, gelişmiş meme ve sprey uygulama teknikleriyle birleştirildiğinde verim artacak ve herbisitlerin yayılması azalacaktır.

Kaynak: Fruitnet web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 02:02:00 (TSİ)

Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin’in çelik üretimi, çevresel kısıtlayıcı önlemlere rağmen Temmuz ayında rekor seviyeye ulaştı.

Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre Temmuz ayında Çin’in toplam ham çelik üretiminin aylık bazda % 1.3, geçtiğimiz yılına aynı dönemine kıyasla ise % 7.2 oranında artışla 81.24 milyon tona ulaştığı ve günlük ham çelik üretiminin Haziran ayına kıyasla % 2 oranında azalışla 2.62 milyon ton seviyesinde gerçekleştiği belirtildi.

Dört ay üst üste gelen artışın ardından, ham çelik üretiminin Ağustos-Eylül döneminde azalmasının beklendiği ifade edilmektedir.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

 

Yayımlama: 16.08.2018 11:50:00 (TSİ)

Çin-Japonya ilişkilerinin gelişmesiyle hız kazanacak orta vadeli bir strateji kapsamında, Toyota Motor Corp'un Çin liman kenti Tianjin'de yapacağı yeni yatırımla yılda 120.000 araç üretmesi beklenmektedir. Japon otomobil üreticisinin yıllık üretim kapasitesini liman kentinde yaklaşık dörtte bir oranında artırmayı planlamasının, Çin'deki satışları yılda iki milyon araca çıkaracak bir temel oluşturacağı değerlendirilmektedir. Toyota, satış ağlarını önemli ölçüde genişletmeyi ve stratejinin bir parçası olarak elektrikli otomobil teknolojilerine daha fazla odaklanmayı planlamaktadır. Geçtiğimiz yıl Çin'e 1,29 milyon araç satan Toyota’n ın satışların bu yıl 1,4 milyon olacağı tahmin edilmektedir. Toyota’ nın Tianjin'deki üretim merkezi halihazırda yılda 510 bin araç üretme kapasitesine sahiptir.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 11:44:00 (TSİ)

Meyve ve sebze yetiştiriciliğine yönelik olarak Plymouth Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen tarımsal araştırmalarla, iklim değişikliğinin yarattığı tehditlerle mücadele etmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, Cornwall Bitki Fabrikası meyve ve sebzelerin gelişmesi için mümkün olan en iyi koşulları yaratmak için güneş enerjisi ile güçlendirilmiş yapay aydınlatma kullanmayı planlamaktadır. Plymouth Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından, çiftçilerin bitkilerini çeşitlendirebilecekleri ve restoranların bile iç mekan üretimini kullanarak kendi bitkilerini yetiştirmeye başlayabilecekleri ifade edilmiştir. Çok katmanlı bir üretim birimine yerleştirilen LED ışıklar, her bir tür için hassas bir ışık tarifi vermek üzere aydınlatmayı otomatik olarak değiştirecek şekilde ayrı ayrı programlanabilmektedir. Söz konusu araştırmaların, çiftçilerin kuraklıkla mücadelesinde faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

Kaynak : Fresh Produce Journal web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 11:44:00 (TSİ)

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; haftalık işsizlik maaşına başvuranların sayısı 11 Ağustos'ta sona eren haftada 2 bin azalarak toplam 212 bin oldu. Geçen hafta toplam başvuran sayısı 214 bin olarak kaydedilmişti. Analistlerin beklentisi ise başvuruların bin kişi artarak 215 bin kişiye ulaşacağı yönündeydi.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 09:43:00 (TSİ)

Avro Bölgesi'nin (EA19) 2018 yılı Haziran ayında dünyanın geri kalanına yaptığı mal ihracatı önceki yılın aynı ayına göre % 5,7'lik bir artışla 198,6 milyar avro oldu. Avro Bölgesi’ne mal ithalatı ise önceki yılın aynı ayına göre %8,6 artış göstererek 176,1 milyar avro oldu. Bu sonuçlar itibarıyla, Avro Bölgesi Haziran ayında dış ticarette 22,5 milyar avro fazla verdi. 2017 yılında Haziran ayında dış ticaret fazlası 25,7 milyar avronun üzerindeydi.

Kaynak: Europa web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 09:42:00 (TSİ)

Bilindiği üzere, İran ekonomisi sene başından bu yana yaşanan döviz kuru dalgalanmalarından ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 8 Mayıs 2018 tarihinde Nükleer Anlaşma’dan çekildiğini açıklaması ile başlayan belirsizlik sürecinden olumsuz yönde etkilenmiş ve İran Hükümeti ülkeden döviz çıkışını engellemek üzere tedbirler almaya başlamıştır. Bu kapsamda, İran basınında çıkan haberlere göre, İran’ ın 1.339 kalem üründe gümrük vergilerini artırma ya da ithalatı yasaklama yoluna gitmeye hazırlandığı hususu yer almıştır.


Bu çerçevede, Tahran Ticaret Müşavirliğimiz tarafından İran haber kaynaklarında yapılan araştırmada, yasaklamaya tabi ürünlere ilişkin listeye ulaşılmıştır. 

Yayımlama: 15.08.2018 05:35:00 (TSİ)

Resmi İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre; İngiltere’de Temmuz ayında enflasyon yıllık bazda %2,5 artış göstererek beklentilere paralel gerçekleşti.  Haziran ayında enflasyon %2,4 olarak kaydedilmişti.  Gıda, enerji, alkol ve tütün ürünlerinin hesaplamaya dahil edilmediği mevsimsel etkilerden arındırılmış çekirdek enflasyon ise Temmuz ayında %1,9 artarak beklentilere paralel gerçekleşti. Haziran ayında çekirdek enflasyon aynı oranda artmıştı.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 15.08.2018 09:41:00 (TSİ)

ABD perakende satışları, Temmuz ayında hanehalkının motorlu kara taşıtları ve giyim eşyası alımlarını hızlandırmasıyla arttı. Bu durum, ekonominin üçüncü çeyreğin başlarında güçlü seyrini sürdürdüğünü gösteriyor. Ticaret Bakanlığı tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre perakende satışlar %0,5 oranında artış gösterdi. Aşağı yönlü revize edilen veriye göre Haziran’da bu artış %0,2 olmuştu. Yıllık bazda ise perakende satışlar %6,4 oranında arttı.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 15.08.2018 09:41:00 (TSİ)

eMarketer tarafından hazırlanan ABD Çok Kanallı Perakende Sektörü 2018 Raporunda (US Omnichannel Retail StatPack 2018) piyasa trendi ve tüketici tercihleri ile ilgili bilgilere yer veriliyor. Çok kanallı perakende; mağazada satış, internet, mobil ve katalog hizmetleri dahil olmak üzere tüm kanalların mal ve hizmet satışında kullanılması olarak tanımlanıyor. Dijitalleşmenin ABD’deki mağaza-içi satışları 2018 yılında %50 oranında etkilediği, 2022 yılında bu oranın %58’e çıkmasının beklendiği ifade ediliyor. (Burada ifade edilen oran toplam perakende satışları içerisinde dijitalleşmeden etkilenen perakende satışların oranını gösteriyor.) ABD’li perakendecilerin, yakında zamanda mağaza-içi satışların yaklaşık %14 oranında azalacağını ve bunun yerini dijital pazar yerleri, mobil uygulamalar, online perakende siteleri gibi satış kanallarının alacağını ifade ettiklerine dikkat çekiliyor.  Satışları en fazla etkileyen pazarlama kanallarının sırasıyla, Sosyal Medya (%62), e-Posta (%52) ve Ödemeli Araştırma Yöntemi olarak adlandırılan, websiteleri ya da arama motorları aracılığıyla verilen dijital reklamlar (%40) olduğu belirtiliyor. Müşterilerin ürün araştırma için kullandıkları kanalların büyük oranda satın alma için de kullanılan kanallar olduğu ifade ediliyor. Örneğin ABD’ li tüketicilerin davranışları incelendiğinde, ürünü dijital ortamda araştıran tüketici oranının %53 olduğu, bu tüketicilerin %34’ünün dijital %19’unun ise mağaza-içi satın alma yaptıkları belirtilirken, ürün araştırmasını fiziki mağazada yapanların oranının ise %48 olduğu ve bu tüketicilerin yalnızca %6’sının dijital satın alma yaptıkları, %42’sinin ise mağaza-içi satın alma yaptıkları vurgulanıyor.

Kaynak: e-Marketer web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 15.08.2018 09:24:00 (TSİ)

26-27 Eylül 2018 tarihinde Londra’da eCommerce Expo 2018 ismiyle kapsamlı bir e-ticaret fuarı düzenleneceği ifade ediliyor. İngiltere’nin online perakende birliği IMRG işbirliği ile düzenlenecek fuara kayıtların başladığı, fuarda 100’den fazla e-ticaret uzmanı ve 250 uzman konuşmacının katılım sağlayacağı etkinlikler düzenleneceği belirtiliyor. Ayrıca, söz konusu fuarda IBM, Amazon, UKFast, Royal Mail Grıup gibi, perakende sektöründe öncü 150’den fazla firmayla tanışma fırsatının olduğuna dikkat çekiliyor.

Kaynak: e-commerceexpo web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

 

Yayımlama: 15.08.2018 09:23:00 (TSİ)

İngiltere’de çalışan kişi sayısı Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde 42.000 arttı. Beklentiler ise 93.000 kişi artış olacağı yönündeydi. Haziran’da işsizlik oranı ise beklenmedik şekilde %4’e düştü. Bu oran 1975 yılından bu yana en düşük oran olarak kaydedildi. Ekonomistlerin beklentileri ise işsizlik oranının değişmeyerek %4,2 seviyesinde kalacağı yönündeydi. Ekstralar hariç ortalama kazançlar ise Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde yıllık bazda %2,7 artarak beklentileri karşıladı.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 14.08.2018 09:40:00 (TSİ)

Almanya’da 2018 yılının ikinci çeyreğinde fiyat, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH bir önceki çeyreğe göre %0,5 artış gösterdi. Resmi İstatistik Ofisi(Destatis) tarafından açıklanan verilere göre önceki çeyrek büyümesi %0,4 ile daha zayıf gerçekleşmişti. Çeyreklik bazda karşılaştırma yapıldığında pozitif katkının iç talepten kaynaklandığı, nihai tüketim harcamalarında ve hükümet harcamalarında artış yaşandığı görülmektedir. Yıllık bazda ise fiyat etkilerinden arındırılmış GSYH ikinci çeyrekte %2,3 oranında artış gösterdi.

Kaynak: Destatis web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 14.08.2018 09:39:00 (TSİ)

Salsify’ın; Coca Cola, Bosch ve Fruit of the Loom gibi markalara ürünlerinin fotoğrafları ve özellikleri hakkında özgün içerik sağlayarak markaların dijital raflardaki yerini almasına yardımcı olan bir Amerikan yazılım şirketi olduğu belirtildi. 2017 yılında Salsify’ın üretici markalara, Amazon, Walmart, Jet ve Target gibi e-ticaret sitelerinde satış yapmalarına yardımcı olacak yazılımını geliştirmek için 98 milyon ABD Doları fon topladığı ifade edildi. Finansman sağlayanlar arasında Underscore, Matrix Partners, Venrock ve North Bridge Venture Partners gibi şirketlerinde olduğu belirtildi.

Kaynak: thepaypers web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 14.08.2018 09:14:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki