Yükleniyor...
İçeriğe atla
Finlandiya: Finlandiya Merkez Bankası Tahminleri

Finlandiya: Finlandiya Merkez Bankası Tahminleri

Yayımlama: 12.01.2018 05:00:00 (TSİ)

Finlandiya Merkez Bankası yorumuna göre; Finlandiya'nın ekonomik büyümesi genel olarak artan ihracat hızına dayanmaktadır ve aynı zamanda ülkenin iç talebi de güçlenmeye başlamıştır.Merkez Bankası'nın en son  tahminine göre; ülkenin GSYH'sı 2017 yılında %3,1 ve 2018 yılında %2,5 oranında büyüme gösterecektir.2019-2020 yılları arasında yıllık ekonomik büyümenin yaklaşık olarak %1,5 oranında olması beklenmektedir. Enflasyon'da artış yaşanacak ancak, bu süre içerisinde diğer avro bölgesi ülkelerine kıyasla enflasyon artışı daha yavaş olacaktır.

Artışın ardındaki en önemli etken, Finlandiya'nın ticaret ortamındaki canlanan büyüme ve avro bölgesindeki uyumlaştırıcı para politikası gibi harici faktörlerlerdir.Yükseliş şu anda daha güçlü yaşansa ve daha öncesine kıyasla daha geniş görülse de, son yılların en büyük büyümesinin 2017-2020 yılları arasında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Finlandiya'nın ihracatı, 2017-2020 yılları arasında, ihracat piyasası ve Finlandiya'da ki fiyat rekabeti gelişmelerinden güç alacaktır.Fin ihracatı özellikle, avro bölgesindeki yatırım büyümesinden olumlu etkilenecektir.

İyileştirilmiş istihdam durumu ve tüketicilerin satın alma gücünün artmasıyla özel tüketimin artması beklen mektedir. Sayılanlara ek olarak, devam etmekte olan reel faizlerin negatif seyrini sürdürmesi ve tüketici güveninin güçlü olması hanehalklarını tüketmeye teşvik edecektir.

Kaynak:Finlandiya Merkez Bankası
Yayımlayan: Helsinki Ticaret Müşavirliği