Yükleniyor...
İçeriğe atla
Portekiz “Juncker Planı”ndan en fazla yararlanan dördüncü ülke (GSYİH içindeki payı itibariyle)

Portekiz “Juncker Planı”ndan en fazla yararlanan dördüncü ülke (GSYİH içindeki payı itibariyle)

Yayımlama: 13.02.2018 07:00:00 (TSİ)

Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan verilere göre, Portekiz “ Juncker Planı” olarak bilinen Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’ndan (European Fund for Strategic Investments - EFSI) GSYİH içindeki payı açısından Estonya, Yunanistan ve Bulgaristan’ın ardından en fazla yararlanan dördüncü ülke olmuştur.

“Juncker Planı” altında, halihazırda Portekiz’e 1,9 milyar Avro (1,1 milyar Avro altyapı ve inovasyon projeleri için, 800 milyon Avro küçük ve orta ölçekli işletmeler için) finansman sağlanmış olup, 5,4 milyar Avro ilave yatırım yaratması öngörülmektedir.

Mutlak değer olarak, Portekiz AB üyesi ülkeler arasında Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’ndan (European Fund for Strategic Investments - EFSI) en fazla yararlanan sekizinci ülke konumundadır. En fazla yararlanan ilk üç ülke sırasıyla Fransa (8,7 milyar Avro), İtalya (6,5 milyar Avro) ve İspanya (5,5 milyar Avro)’ dur.

Toplamda, “Juncker Planı”ndan halihazırda 53 milyar Avro finansman sağlanmış olup, 264,3 milyar Avro yatırım yaratması öngörülmektedir.  Söz konusu yatırım tutarı Avrupa Komisyonu’n un 2018 yılı yazına kadar 315 milyar Avro yatırım yaratılmasına yönelik hedefinin %84’üne tekabül etmektedir.

Kaynak: http://www.jornaldenegocios.pt/economia/europa/uniao-europeia/detalhe/portugal-e-o-quarto-maior-beneficiario-do-plano-juncker-em-percentagem-do-pib

Yayımlayan: Lizbon Ticaret Müşavirliği