Yükleniyor...
İçeriğe atla
Şili'de Hükümet, İlaç Piyasasında Rekabeti Artıracak Önlemlere İlişkin Yasa Tasarısı Hazırlığında

Şili'de Hükümet, İlaç Piyasasında Rekabeti Artıracak Önlemlere İlişkin Yasa Tasarısı Hazırlığında

Yayımlama: 16.04.2018 11:21:00 (TSİ)

11 Mart 2018 tarihinde göreve gelen yeni Pinera Hükümetinin,  bir önceki  dönemde de (2010-2014) tartışmaya açılan ancak sonuçsuz kalan, reçetesiz satılan ilaçların süpermarketlerde daha düşük fiyatla (yaklaşık %15) satılmasına imkan verecek yasa tasarısına ilişkin tartışmayı Mayıs ayında Parlamento Sağlık Komisyonunda  (La Comission de Salud de La Camara de Diputados)  tartışmaya açmaya yönelik hazırlıklarını yoğunlaştırdığı bildirildi.

İlaç piyasasının büyük eczane zincirlerinin elinde olduğu Şili'de, ilaç  satışlarının %90’ını gerçekleştiren Salcobrand, Cruz Verde ve Ahumada eczaneler zincirinin ülke genelinde toplam 1687 satış birimi var. Öte yandan, 1549 satış noktasına sahip bağımsız eczaneler (farmacias independientes los puntos) ilaç satışlarından çok az pay alıyor.

Yetkililer, ilaç fiyatlarının pahalı olduğu ülkede,  fiyatların  ABD ortalamasının iki katına tekabül ettiğini, başlatılacak yeni yasal tartışma sürecinin bir önceki  Pinera Hükümetinde sunulduğu halinden daha kapsamlı olacağını,  ilave önlemler içereceğini, bu kapsamda, ilaç  fiyatlarının  on-line   karşılaştırılmasına imkan veren bir sistemin de düşünüldüğünü, bu vb. rekabet artırıcı  önlemlerin ilaç fiyatlarını %25 kadar aşağı çekme potansiyeli taşıdığını belirterek benzer bir sistemin 2009 yılında  Japonya’da hayata geçirilmesiyle fiyatlarda %40 düşme yaşandığına dikkat çekiyor.

 

Yayımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: http://www.america-retail.com/chile/chile-plan-gubernamental-estudia-bajar-hasta-25-precios-medicamentos/