Yükleniyor...
İçeriğe atla
ABD Hazine Bakanlığı Önemli Ticaret Ortaklarının Makroekonomi ve Döviz Kuru Politikalarına İlişkin Raporunu Açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı Önemli Ticaret Ortaklarının Makroekonomi ve Döviz Kuru Politikalarına İlişkin Raporunu Açıkladı

Yayımlama: 16.04.2018 09:12:00 (TSİ)

ABD Hazine Bakanlığı ABD’nin önemli ticaret ortaklarının makroekonomi ve döviz kuru politikalarına ilişkin, Kongreye sunulmak üzere altı ayda bir yayımladığı raporunu 13 Nisan 2018 tarihinde açıkladı.  Raporda, “ABD’nin önemli ticaret ortağı altı ülkenin döviz kuru uygulamalarının dikkatle takibi” gerektiği, “önemli hiç bir ticaret ortağının 2017‘de gelişmiş analizler için yasal kriterleri ve para manipülasyonu için yasal standartları karşılamadığı” değerlendirmelerine yer verilmektedir.

 Rapora ilişkin açıklamasında Hazine Bakanı Mnuchin, ‘Hazine Bakanlığı, ticaretin özgür, adil ve karşılıklı olmasını sağlamak için gayretle çalışıyor. Bu yüzden Amerikalı işçiler ve şirketler küresel olarak rekabet edebilir ve başarılı olabilirler. Büyük ticari dengesizlikleri ele almak için politikaları ve reformları teşvik ederken, haksız para birimi uygulamalarını izlemeye ve bunlarla mücadele etmeye devam edeceğiz’ ifadelerine yer verdi.

ABD’nin büyük ticaret ortaklarından altı ülke (Çin, Almanya, Japonya, Kore, İsviçre ve Hindistan) döviz kuru uygulamaları nedeniyle Rapor’da İzleme Listesi’nde yer aldı.

Rapor ‘Omnibus Trade and Competitiveness Act of 1988’ Yasası ve ‘Trade Facilitation and Trade Enforcement Act of 2015’ Yasası ‘Section 701’ kapsamında Kongre’ye sunulacak. Raporda yer verilen bulgular ve tavsiyeler; haksız döviz kuru uygulamaları ile mücadeleyi, serbest ve adil ticareti desteklemeyi, dengeli ve güçlü bir küresel büyümeyi güvenceye almayı hedeflemektedir. Rapora ilişkin açıklamada,  bu hedeflere ancak, “tüm ekonomilerin haksız rekabeti kolaylaştıran makroekonomi, döviz ve ticaret politikalarından kaçınması” durumunda ulaşılabileceği belirtilmiştir.

https://home.treasury.gov/sites/default/files/2018-04/2018-04-13-Spring-2018-FX-Report-FINAL.pdf

https://home.treasury.gov/news/press-releases/sm0348

Kaynak: ABD Hazine Bakanlığı, 13/04/2018

Yayınlayan: Vasington Ticaret Müşavirliği