Yükleniyor...
İçeriğe atla
Bühler ve Microsoft Gıda Sanayinde Yeni Çözümler Geliştirmek İçin Ortaklık Kurdu

Bühler ve Microsoft Gıda Sanayinde Yeni Çözümler Geliştirmek İçin Ortaklık Kurdu

Yayımlama: 24.04.2018 04:11:00 (TSİ)

Bühler ve Microsoft, zehir bulaşmasını en aza indirmek, gıda atıklarını azaltmak ve gıda değer zincirinin tamamında son ürün kalitesini artırmak gibi zorluklara karşı dijital çözümler geliştirmek amacıyla ortaklık kurdu. Söz konusu ortaklıkta, dijital kapasitenin akıllıca kullanılmasıyla, gıda değer zincirindeki atık ve enerji tüketiminin %30’a kadar azaltılması için önemli bir adım atılacağı ifade edilmiştir. Anılan ortaklık, yapay zeka ve bulut teknolojileri ile gıda ve tarım sektörünün karşı karşıya olduğu en büyük zorlukların bir kısmını karşılayacak teknolojiye sahip konumdadır.

Gamaya Karar Destek ve Otomasyon Hizmetleri, çiftçilerin su, kimyasallar, yakıt ve el emeği kullanımlarını optimize etmelerine yardımcı olurken, çevresel etkiyi azaltıp, ürün miktarını ve kalitesini artırmaktadır. Gamaya’nın uygulamaları arasında yabani otların haritalanması ve sınıflandırılması, bitki hastalığının erken teşhis edilmesi, zararlılar, besin eksiklikleri ve verime ilişkin tahminler yer almaktadır. Uydu görüntüleme, veri füzyonu ve yapay zekâ gibi teknolojilerden oluşan bir kombinasyonla, daha akıllı uygulamalar yoluyla tarımsal işletmelerinin verimliliği ve sürdürülebilirliği sağlanmaktadır.

Her yıl nakliye ve depolamada 85 milyon ton tahıl tanesi kaybedilmekte ve bu kayıpların azalması kapsamda geliştirilen PreMa, tahılların doğru koşullar altında depolanmasını sağlamak için akıllı bir silo izleme sistemi sunmaktadır.

Kaynak: World Bakers  web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü