Yükleniyor...
İçeriğe atla
İran’ın Petrokimyasal Ürünler İhracatı Artış Kaydetti

İran’ın Petrokimyasal Ürünler İhracatı Artış Kaydetti

Yayımlama: 26.04.2018 03:03:00 (TSİ)

İran’ın petrokimyasal ürünler ihracatı 20 Mart’ta sona eren mali yılda, değer ve miktar olarak artış kaydetti. Ancak petrokimyasal tesislerinin büyük oranda boş kapasite ile çalıştığı ve nominal kapasite ile fiili üretim arasındaki makasın daraldığı belirtiliyor.

Ulusal Petrokimyasallar Şirketi (NPC)’nin 22 Nisan tarihinde yayımlanan yıllık raporuna göre, son mali yılda Ülkenin petrokimyasal ürünler ihracatı miktar olarak %10 oranında artış kaydederken, değer olarak %26 oranında arttı.

Petrokimyasal ürünler ihracat miktarı ve değeri arasındaki kayda değer farkın petrol ve petrokimyasal ürünler fiyatlarındaki artışa dayandığı ifade ediliyor. Dünya petrol fiyatlarındaki %25 artış petrokimyasal ürünlerin fiyatlarını da yukarı seviyelere çıkardı.

Mart 20107-2018 döneminde, İran 12 milyon dolar değerindeki 22,41 milyon metrik tonluk çeşitli petrokimyasal ürünleri ihraç etti. Söz konusu ihracatın yarısı Çin’e yapılırken, Türkiye, Afganistan, Hindistan, ve Irak petrokimyasal ürünler ihracatında İran’ın diğer önemli ticaret ortakları oldu. İhraç edilen ürünlerin çoğu, sıvı petrol gazı (LPG), polietilen, metanol, üre dahil olmak ham veya yarı mamullerden oluşurken,  polimerler ve plastikler gibi katma değerli ürünler de ihraç edilen ürünler arasında yer aldı.

Kaynak: Radiofarda web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü