Yükleniyor...
İçeriğe atla
Karadağ yasadışı ticaret ortamında 63. sırada yer aldı

Karadağ yasadışı ticaret ortamında 63. sırada yer aldı

Yayımlama: 13.06.2018 06:49:00 (TSİ)

Ekonomi İstihbarat Birimi - Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından yayınlanan küresel yasadışı ticaret ortamı endeksinde, Karadağ 84 ülkeden 63. sırada yer almaktadır.

Yasadışı Ticaretle Mücadele Uluslararası Transit Ortaklığı (TRACIT) tarafından desteklenen endeks, hükümet politikası, gümrük ortamı, şeffaflık ve ticaret, arz ve talep olmak üzere dört göstergeye dayanmaktadır.

Basın açıklamasında “Listenin en üstünde Finlandiya ile Avrupa’n ın, Avrupa, Asya, Amerika ve Orta Doğu ve Afrika olmak üzere dört bölgeden en iyi skoru aldığı, Avrupa’nın bir parçası olmasına rağmen, Sırbistan 57. ve Bosna-Hersek 74. sırayla Karadağ ve komşu ülkelerinin listenin sonuna yakın olduğu” belirtildi.

Bu üç ülkeyi kapsayan bölgesel raporun sonuçları, 20 Haziran tarihinde Belgrad'da Sırbistan'daki Amerikan Ticaret Odası tarafından düzenlenecek olan uluslararası ve yerel perspektiflerden yasa dışı ticaret ve kayıtdışı ekonomi konulu konferansta daha ayrıntılı bir şekilde sunulacak.

TRACIT'deki İletişim ve Kamu Politikası Başkanı Cynthia Braddon, belgenin yerel düzenlemeleri değiştirmek için yasa koyuculara gerekli olan önemli kanıtları ve tavsiyeleri vereceğini ve bölgenin ekonomik büyümesine müdahale eden yasadışı ticaretin büyümesini durduracağını söyledi.

Economist Group'un bir üyesi olarak, EIU küresel iş araştırmalarında küresel bir liderdir.

 

Kaynak: Karadağ Haber Ajansı MINA

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği