Yükleniyor...
İçeriğe atla
Moldova Hükümeti Yatırım Karşılığı Vatandaşlık Programını Uygulayacak Firmayı Belirlemiştir

Moldova Hükümeti Yatırım Karşılığı Vatandaşlık Programını Uygulayacak Firmayı Belirlemiştir

Yayımlama: 12.07.2018 12:30:00 (TSİ)

Moldova’da yatırım programına katılarak Moldova vatandaşı olmak isteyenlerin dosyalarını inceleyecek olan Vatandaşlık Başvuru İnceleme Komisyonu, Moldova Cumhuriyeti Hükümeti için Vatandaşlık Edinme Programı kapsamında hazırlık, uygulama ve uluslararası tanıtım faaliyetlerini yürütecek firmanın seçilmesine yönelik düzenlenen ihaleyi kazanan firmayı belirlemiştir.  Söz konusu ihaleyi kazanan MIC Holding LLC, Henley&Partners Holdings Ltd, Henley&Partners Government Services Ltd ve Henley&Partners International Ltd. şirketlerinden oluşan Şirketler Grubu olmuştur.

Adı geçen şirketler grubu ile sözleşme imza töreninde aynı zaman Vatandaşlık Başvuru İnceleme Komisyonu Başkanı olan Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanı Chiril Gaburici, yatırım karşılığı vatandaşlık programının Letonya, Malta, Kıbrıs, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde de uygulandığını;  Moldova Hükümetinin söz konusu aracı en iyi uluslararası uygulamalara dayanarak ve uluslararası deneyime sahip, güvenilir, iyi bir ortak belirlenmesine güvenerek hazırladığını; ortağın belirlenmesinden sonra, sözleşmeyi önümüzdeki beş yıllık dönemde kümülatif yatırım hacminin 1,3 milyar Avro seviyesine çıkacağını inancıyla imzaladıklarını; Moldova’nın yatırımlar için cazip olması gerektiğini söylemiştir.

Sözleşmeye göre, ekonomik riski, ilk ve teknik projenin hazırlanmasına, danışmanlık ve eğitim hizmetlerine ile Programın uluslararası tanıtımına ilişkin maliyet ve harcamaları Şirketler Grubu tarafından üstlenecektir. Moldova Hükümeti kendi kaynaklarından Şirket Grubu’nu finanse etmeyecek, bütün maliyetler ve harcamalar yatırım karşılığı vatandaş olmak isteyenlerin ödediği komisyonlardan karşılanacaktır.

2017 yılında Moldova Vatandaşlık Kanunu’nda yapılan değişikliklere göre, Moldova Sürdürülebilir Kalkınma Fonu’na asgari olarak 100 bin Avro tutarında katkıda bulunan ya da en az 60 aylık bir süre için stratejik gelişme alanlarından birine 250 bin Avro tutarında yatırım yapan yabancı ülke vatandaşları Moldova vatandaşlığı edinme hakkına sahip olmaktadır.

Kaynak: Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanlığı / www.mei.gov.md (11/07/2018)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği