Yükleniyor...
İçeriğe atla
Bloglarda Ara:

Gürcistan'ın İpek Yolu haritasındaki konumunu güçlendirecek olan ve 2017 yılının Aralık ayında başlayan Anaklia Derin Deniz Limanı projesinde denizcilik ve ıslah çalışmaları için Ağustos 2018'de inşaat sürecinin yeni aşamasına girilmesine hazırlanılmaktadır.

Anaklia Development Consortium (ADC) tarafından duyurulan uluslararası bir ihale kapsamında, dünyanın önde gelen deniz mühendisliği müteahhitlerinden Hollandalı şirket Van Oord,  verdiği teknik ve ticari teklife göre seçilmiş ve sözleşme imzalanmıştır.

Hollandalı şirket, Anaklia Derin Deniz Limanı'nın hissedarı olarak faaliyet göstermekte ve inşaat sürecine yatırım yapmaktadır.

Gürcistan ve Anaklia, bir ay içinde şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş tarama gemilerinden birini alacak olup, Van Oord şirketinin sahip olduğu gemi, tarama ve ıslah çalışmaları için konuşlandırılacaktır. Sözleşme kapsamında mezkur şirket tarafından, denizden 5.0 milyon metreküp kumun ıslahı ve çıkarılan malzemenin 70 hektarı kaplayan liman alanına yerleştirilmesi gerçekleştirilecektir.

İnşaatın ilk başladığı Aralık 2017'den bu yana, ADC tarafından tarama çalışmaları için havzayı hazırlamak amacıyla arkeolojik inceleme, 2.5 km'lik yeni bir su kanalının inşaası ve alan temizliği dahil olmak üzere bazı çalışmalar gerçekleştirilmiştir.  

400 hektarlık araziden oluşan Anaklia Derin Deniz Limanı'nın 2020 Aralık ayında faaliyete girmesi planlanmakta olup, liman kapsamında yapılacak toplam yatırım tutarının 2.5 milyar dolar olması beklenmektedir.

 

Kaynak:  Georgia Today

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 16.07.2018 08:53:00 (TSİ) 

İzmir Ticaret Odası üyelerinden oluşan 13 kişilik bir iş insanı heyeti UR-GE Bilişim Projesi kapsamında Sn. Sevim Güngörürler koordinatörlüğünde 5 günlük bir Gürcistan iş seyahati düzenlemişlerdir. 

Faaliyet alanları yazılım, bilişim, e-ticaret, yazılım çözümleri, donanım, teknik destek, elektronik olan iş insanları heyetine ilgili Oda üyelerinden Yiğit Özçifçi, Hüseyin Kızgın, Bahar Odacıoğlu, Okan Dedeoğlu, Ekrem Kutsal, Fatih Korkmaz, Feyzullah Oktay, Celal Umut Benlioğlu, Ümit Mami, Onur Günduru, Bülent Yıldız ve Fernur Kavzak dahil olmuşlardır.

9 Temmuz 2018 tarihinde havayolu ile Batum'a gelen heyet 10 Temmuz 2018 tarihinde Batum Sputnik Otelde Gürcistan/Acara Özerk Cumhuriyetinde faaliyet gösteren iş insanları ve Acara Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile B2B iş görüşmeleri gerçekleştirmişler, karşılıklı olarak Gürcistan'da yatırım ve işbirliği imkanlarını tartışmışlardır. Ataşeliğimizce heyetin programı çerçevesinde yapılan iş görüşmeleri, toplantılar ve diğer hususlarda heyete eşlik edilmiş; anılan heyet 11 Temmuz 2018 tarihinde Tiflis'e hareket etmiştir. 

Kaynak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 11.07.2018 06:01:00 (TSİ) 

Gürcistan Başbakanı Sn. Giorgi Kvirikashvili 13.06.2018 tarihi itibarı ile  görevinden istifa etmiştir. İstifa nedeni olarak son seçimlerde meclis çoğunluğunu elde tutan ve hükümeti kuran parti olan “Gürcistan Hayali Partisi”nin başına tekrar eski Başbakan ve parti kurucusu olan Sn. Bidzina İvanishvili’nin geçmiş olması olarak belirtildi. Sn. Kvirikaşvili yeni parti başkanının yeni hükümeti kurma ve  şekillendime hakkına sahip olduğunu, kendisinin Sn. İvanishvili’ye bu hakkını kullanması için yol açmak istediğini ifade etti.  Sn. Kvirikaşvili kendisinin yine parti içinde kalarak aynı partide çalışmalarına devam edeceğini bildirmiştir.

Kaynak: http://gov.ge/index.php?lang_id=GEO&sec_id=491&info_id=66373

 Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 14.06.2018 03:54:00 (TSİ) 

Tiflis Siemens temsilcileri Gürcistan Demiryolları Altyapı Direktörü Sn. Vasil Khorava'yı ziyaret ettiler. Toplantıda yakında ihaleye çıkacak olan Khashuri- Zestaponi demiryolu hattının  alarm, bloklama ve merkezileştirilmesi ile ilgili yakında açılması planlanan ihalenin gündeme geldiği bildirildi.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği 

Yayımlama: 25.05.2018 06:49:00 (TSİ) 

Tiflis Belediye Başkanı Sn. Kakha Kaladze, Maliye Bakanı Sn. Mamuka Bakhtadze ve Başbakab Sn. Giorgi Kvirikashvili'nin yaptıkları toplantıdan sonra açıklama yapan Başbakab Sn. Giorgi Kvirikashvili, Başkent Tiflis'te spor tesislerinin altyapısını geliştirmek için devlet bütçesinden 30 milyon Lari (Yaklaşık 12.500.000 ABD Doları) tahsis edildiğini bildirdi.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 25.05.2018 06:42:00 (TSİ) 

Gürcistan Hükümeti Natakhtari- Larsi otoyolu arasında uzunluğu 9 km. olacak tünel inşaatını başlatacak. Sözkonusu tünel inşaatının ihalesinin önümüzdeki günlerde açılacağı bildirildi.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 25.05.2018 06:38:00 (TSİ) 

Gürcistan İstihdamı Destekleme Ajansı Avrupa Birliğinin desteği ile bölgesel işgücü piyasalarında incelemelerde bulunarak özellikle küçük ve orta boy işletmelerde istihdam edilen personele işbaşı eğitimi verdi. Toplam işyerlerinin %58'inde inceleme yapıldığı ve incelenen işyerlerinde çalışan personelin %25'ine eğitim verildiği bildirildi.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 25.05.2018 06:30:00 (TSİ) 

Çin'de 16-18 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen "SIAL China 2018" Gıda ve İçecek fuarında, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen 13 Gürcistan ihracatçısı tarafından Gürcistan yiyecek ve içecekleri tanıtıldı.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği  

Yayımlama: 25.05.2018 06:24:00 (TSİ) 

Airbnb (günlük olarak kiralanan evler) Gürcistan'da, komşu ülkelere kıyasla daha ucuza kiralanmaktadır. Gürcistan'da airbnb evlerin Nisan ayı ortalama kirası 45 ABD Doları (yaklaşık 110 Gürcistan Larisi) olarak gerçekleşti.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 25.05.2018 06:19:00 (TSİ) 

Gürcistan'ın Anaklia limanında yapılması planlanan Serbest Ekonomik Bölge Geliştirme Müdürü Sn. Keti Borchorishvili yaptığı açıklamada aydınlatma ürünleri üretimi, taşımacılık, lojistik, v.b. alanlarda yatırım yapmaları için 100'den fazla firmayı bölgede yatırım ve üretim yapmak için davet ettiklerini bildirmiştir. 

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 25.05.2018 05:41:00 (TSİ) 

Her yıl geleneksel olarak verilen Avrupa Nostra Awards Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülünü Gürcistan'ın benzersiz tekstil ürünleri kazandı. Toplam 39 ülkenin katıldığı yarışmada bu yıl Gürcistan'ın geleneksel renk ve desenlerini oluşturan tarihi ve kültürel tekstil ürünleri birinciliğe layık görüldü.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 25.05.2018 05:30:00 (TSİ) 

Gürcistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdare Organı ile TBC Bank arasında girişimciliği geliştirmek,çevre koruma, işletmeler için başlangıç sermayesi (start- up capital) ve genç girişimcilerin teşvik edilmesi konularında ortak işbirliği anlaşması imzalandı.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği  

Yayımlama: 25.05.2018 05:21:00 (TSİ) 

 

 

            11-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Batum Sheraton otelinde 11.ci Turizm ve Otel Ekipmanları Fuarı (Expo Travel Batumi 2018) gerçekleştirilmiştir.

 

            Fuarın açılışı 11 Mayıs Cuma günü Gürcistan saati ile 12:00’da yapılmıştır. Fuarın açılışına T.C. Batum Başkonsolosu Sn. Makbule KOÇAK, AÖC Maliye ve Ekonomi Bakanı Sn. Ramaz BOLKVADZE, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Sn. İnga SHAMİLİSHVİLİ, Sağlık, Sosyal ve Güvenlik Bakanı Sn. Zaal MİKELADZE, Azerbaycan Cumhuriyeti Başkonsolosu Sn. Perviz Caferoğlu İSMAİLZADE, İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu, Sn. Akhmad BADFA, Hopa Kaymakamı Sn. Abdurrezzah CANPOLAT, Kemalpaşa Kaymakamı Sn. Mehmet Kemal AKPINAR, Sinop Belediye Başkanı Sn. Baki ERGÜL, T.C. Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Sn. Mikail DEVELİOĞLU, Gümrük Ataşesi Sn. Özay KUTLU, Geonet Expo koordinatörü Sn. Osman ÇALIŞKAN, Türk, Gürcü ve farklı ülkelerden  işadamları, Medya temsilcileri ve halk iştirak etmişlerdir.

 

Fuarda toplam 63 firma ve kuruluş yer almış olup bunların 15’i Türk firma ve kuruluşu, 48’i  ise Gürcistan, Azerbaycan Ukrayna, Polonya, İran, Hollanda ve Ermenistan şirket ve kuruluşlarıdır. Fuarda turizm, otelcilik, ev ve otel tekstili, ülke ve kültür tanıtımları, hediyelik eşya stand ve tanıtımları, yeme içme, eğlenci ve animasyonları ön plana çıkmış, Gürcistan ve Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgelerine özgü folklor gösterileri büyük bir beğeni ile izlenmiştir.

 

Fuarın 2.ci gününde ziyaretçilerle birlikte fuar alanını AÖC Hükümet Başkanı Sn. Zurab PATARADZE ile Batum Belediye Başkanı Sn. Lasha KOMAKHİDZE ziyaret etmişler ve fuara katılan firmalarla görüşerek faaliyetleri hakkında bilgi almışlardır.

Fuarın 3.cü günü olan Pazar günü katılımcılara sertifika töreni düzenlenmiş, THY’nin yaptığı çekilişte bir Gürcü vatandaşı Batum İstanbul – İstanbul Batum uçak bileti kazanmış törende T.C. Batum Başkonsolosu Sn. Makbule KOÇAK da hazır bulunmuştur.

 

Üç gün süre ile devam eden fuarı yaklaşık 10 000 kişi ziyaret etmiş olup Ataşeliğimizce fuar açılıştan kapanışa kadar takip edilmiştir. Firmalarımızla yapılan görüşmelerde, firmalarımızın çoğunlukla fuar organizasyonundan memnun kaldıkları bilgisi alınmıştır. 

Kayınak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği 

Yayımlama: 14.05.2018 05:23:00 (TSİ) 

Gürcistan'a 2012 yılından itibaren dağ turizmi için gelen turist miktarı %491 oranında artış gösterdi. 2012 yılında Gürcistan dağ turizmi %25 büyümüştür. 2017-2017 kış sezonunda toplam 345.997 adet turist gelmiş olup Gudauri Bölgesi %25, Bakuriani Bölgesi %15, Goderdzi Bölgesi de %129 oranında artış göstermiştir. Acara Bölgesinde yer alan Goderdzi Bölgesine 2017-2017 kış sezonunda 10.283 turist gelmiştir. Aynı şekilde Svaneti ve Tetnuldi Bölgeleri %%122 artış göstermiş, Tetnuldi  ve Hatsvali (Mestia Bölgesinde) bölgeleri toplam 35.890 adet turisti ağırlamıştır. 

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 07.05.2018 07:58:00 (TSİ) 

Gürcistan Devlet İstatistik Ajansı SAKSAT'ın yaptığı açıklamaya göre 2017 yılında Gürcistan'da ekilen alan miktarı son 4 yılın en düşük seviyesine gelerek 214.900 hektara geriledi. Gürcistan'da ekilen alanlar 2014'de 274.900 hektar, 2015'te 263.700 hektar, 2016'da 240.000 hektar, 2017'de 214.900 hektar olarak gerçekleşti. Bu düşüş hem ilkbahar ürünlerinde, hem de Sonbahar ürünlerinde kendini gösterdi. Bunun sonucu olarak 2017 yılında Gürcistan'da narenciye üretimi 2015'te 118.000 ton, 2016'da 75.000 ton ve nihayet 2017'de 58.000 ton olarak gerçekleşti. Bunun sebepleri olarak toprak vergilerinin yüksekliği, yeni teknoloji ve icatların yetersiz kalışı, toprak düzenlemesinin yapılmayışı, tarım ürünlerinin fiyatının %30 civarında düşmesi olarak gösterilmektedir. Tarım sektörü yetkilileri bunun önüne geçmek için hükümetin çiftçiyi ve tarım sektörünü desteklemesi, modern tarım ekipmanları ve tekniklerini geliştirmesi gerektiğini bildirdiler.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği   

Yayımlama: 07.05.2018 07:39:00 (TSİ) 

Tiflis'ten sonra Gürcistan'ın en hızlı gelişen bölgesi Acara Özerk Cumhuriyetidir. Gürcistan Devlet İstatistik İdaresinin (SAKSTAT) yaptığı açıklamaya göre 2013-2017 yılları arasında Acara Bölgesine 740 milyon Dolarlık yabancı sermaye girişi gerçekleşmiş olup bu mebleğ Gürcistan'a giren toplam yabancı sermayenin %9,3'ünü teşkil etmektedir. Acara Bölgesine 2013'te 83.1 milyon Dolar (Toplamın %8.14'ü), 2014 yılında 169,3 (Toplamın %9,31'i), 2015 yılında 206.5 milyon Dolar, 2016 yılında 95.7 milyon Dolar, 2017 yılında 185.4 milyon Dolar (Toplamın %9.95'i) yabancı sermaye yatırımı yapılmıştır. Acara Özerk Cumhuriyeti Maliye ve Ekonomi Bakanllığı'nın yaptığı açıklamaya göre son yıllarda ön plana çıkan sektörler; enerji, sanayi ve turizmdir. 2016 yılında enerji yatırımları toplamda %45.5, turizm yatırımları %31.6 , inşaat yatırımları %20.8, sanayi yatırımları da %1,4 oranında pay almışlardır. 2016 yılında Acara Bölgesindeki en büyük yatırımcı ülkeler ise %53,3'lük oranla Türkiye, Norveç ve Hindistan olmuşlardır.

Kaynak: International Investors Association- Weekly Digest

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği   

Yayımlama: 07.05.2018 07:09:00 (TSİ) 

Gürcistan Yatırım ve İş Ombudsmanı Sn. Irakli Lekvinadze 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü, Gürcistan'da yatırım, iş ve vergi konularında bilgilendirme yapmak, iş insanlarından gelen soruları cevaplandırmak için, Batum Hilton Otelinde işadamları ve yatırımcılarla biraraya geldi. 

Dünya Bankası tarafından desteklenen, Acara Ticaret ve Sanayi Odası ile Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin organizasyonu ile gerçekleştirilen toplantıya Gürcistan Yatırım ve İş Ombudsmanlığı uzmanları, Acara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Tamaz Shavadze, T.C. Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Sn. Mikail Develioğlu, Uluslararası Yatırımcılar Derneği Genel Sekreteri Sn. Osman Çalışkan ve dernek üyeleri, Batum Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Sn. Ahmet Kara ve dernek üyeleri, Türk ve Gürcü iş insanları ile medya temsilcileri katıldılar. Toplantıda Gürcistan'da iş yapan tüm yatırımcı ve iş insanlarının her türlü sorunlarının geç kalınmadan kendilerine iletilmesi halinde her tür çözümü bulmaya hazır olduklarını belirten Sn. Lekvinadze kendilerine her an ulaşılabileceğini, sorunların kendileri ile paylaşılabileceğini bildirdi. 

Gürcistan Biznes Ombudsmanlığı iletişim bilgileri: 7 Ingorokva Street, 0114 Tiflis /GÜRCİSTAN, Tel: +995 32 2 28 28 28 , e-posta: ask@businessombudsman.ge dir.

Kaynak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği    

Yayımlama: 07.05.2018 06:29:00 (TSİ) 

Gürcistan 2017  yılı içeresinde 563,2 bin ton dizel yakıtı ithal etmiştir. Bunun 197,6 bin tonu (%35,1) Azerbaycan’dan, 149 bin tonu (%26,4) Türkmenistan’dan, 79 bin tonu (%14) Romanya’d an,  72 bin tonu (%12,9) Rusya’dan, 39,5 bin tonu (%7) Bulgaristan’dan ve 22,9 bin tonu (%4,1) ise Yunanistan’dan ithal edilmiştir.

31 Aralık 2017 tarihi itibarı ile Gürcistan’da kayıtlı araç sayısı 1 228 100  olup, bunun 100 000’i yük, 53 300’ü yolcu, 28 800’ü tarım, 15 800’ü özel araç ve  1 046 000’i binek aracıdır.

Kaynak: https://www.ambebi.ge/article/222770-romeli-kveqana-aris-sakartvelostvis-dizelis-sacvavis-qvelaze-didi-momcodebeli/

 Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 02.05.2018 04:07:00 (TSİ) 

Türk fuarcılık şirketi Geonet Expo Ltd. firmasının organizasyonu ile 11-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Batum Sheraton Otelinde 11. Turizm ve Otel Ekipmanları Fuarı düzenlenecektir. 11 Mayıs Cuma günü Gürcistan saati ile 12.00'da resmi açılışı yapılacak olan fuar aynı gün saat 18.00'a kadar, 12 ve 13 Mayıs tarihlerinde ise 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecektir.

Kaynak: Geonet Expo Ltd.

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği 

Yayımlama: 27.04.2018 06:51:00 (TSİ) 

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreter Sn. Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN başkanlığında 12 kişiden oluşan bir heyetle 18-22 Nisan 2018 tarihleri arasında Gürcistan’a resmi bir ziyarette bulunmuşlardır.

Sözkonusu ziyaretin amacı Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansının kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma plânı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgelerarası ve bölge içi gelişmişlik farklılıklarını azaltmak amacıyla kurulmuş olan ajansın coğrafya itibarıyle birçok ülke ile yakın bir konumda olması ve bu ülkelerle sağlık alanında işbirliği imkanlarının bulunması, Türkiye ve Gürcistan’ın hazır olan termal ve medikal turizm altyapısını değerlendirebilmek amacıyla “Sağlık Turizmi” konusunda çeşitli çalışmalar işbirliği imkanlarını araştırmak olarak belirtilmiştir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için her iki ülkenin de sahip olduğu potansiyeli optimum düzeyde değerlendirerek ülkelerin sağlık kuruluşları arasında karşılıklı irtibat ofislerinin kurulması hedeflenmektedir.

Sözkonusu heyet Tiflis’te yaptığı toplantı, panel ve ziyaretlerden sonra 20 Nisan 2018 tarihinde Batum’a gelmiş, Ticaret Ataşeliğimizce karşılanarak otele yerleştirilmeleri sağlanmıştır.

21 Nisan 2018 tarihinde Batum Hilton otelinde yapılan ve yaklaşık 70 kişinin katıldığı panele T.C. Batum Başkonsolosu Sn. Makbule KOÇAK, AÖC Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Zaal MİKELADZE ve yardımcısı Sn. Zurab TENEİSHVİLİ, KUDAKA Genel Sekreteri Sn. Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN, Başkonsolosluk Ticaret Ataşesi Sn. Mikail DEVELİOĞLU, Gümrük Ataşesi Sn. Özay KUTLU, KUDAKA heyeti, Uluslararası Yatırımcılar Derneği, MÜSİAD ve BATSİAD yönetim kurulu üyeleri, Batum’da faaliyet gösteren Türk ve Gürcü hastahane ve sağlık kurumları yetkilileri, Gürcü ve Türk işadamları ile basın mensupları katılmışlardır.

Panelin açış konuşmasını T.C. Batum Başkonsolosu Sn. Makbule KOÇAK yaparak heyete hoşgeldiniz demiştir. KUDAKA’yı Gürcistan heyeti ile yapmak istediği işbirliği çalışmalarından dolayı tebrik ederek Türkiye’nin sağlık turizmi alanında dünyada ilk 5 ülke arasında olduğunu bildirmiş, 2023 hedeflerimiz arasında sağlık turizminden 20 milyar ABD Doları tutarında döviz geliri elde etmek olduğunu, Türkiye ile Gürcistan’ın sağlık turizmi alanında işbirliği imkanlarının mevcut olduğunu, bu imkanları geliştirmek gerektiğini ifade etmiştir.

AÖC Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Zaal MİKELADZE heyeti Batum’da ağırlamaktan son derece memnun olduklarını, işbirliği imkanlarını artırmak gerektiğini bildirmiştir. Sn. MİKELADZE Gürcistan/Acara bölgesinde bulunan tüm hastahane ve sağlık kurumları ile Türkiye’deki sağlık kurumları arasında karşılıklı olarak yapılması planlanan her türlü işbirliğini destekleyeceklerini sözlerine eklemiştir.

KUDAKA Genel Sekreteri Sn. Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN ziyaret amaçları ve KUDAKA’ nın faaliyetler hakkında bilgi vererek Türkiye ile Gürcistan arasında sağlık turizmi alanında çok geniş işbirliği imkanları olduğunu ve bu imkanları ticari gaye gütmeden geliştirmeyi arzu ettiklerini bildirmiştir.

Daha sonra Atatürk Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastahanesi Başhekim Yardımcısı Sn. Ali ŞAHİN, Erzrum İl Sağlık Müdürü Sn. Dr. Mahmut UÇAR, Erzincan İl Sağlık Müdürü Sn. Doç. Dr. Erkan FİLİK, Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. Vahdet GÜL yaptıkları konuşmalarda kurumlarının faaliyetleri hakkında bilgi vermişler ve istatistiki verileri paylaşmışlardır. KUDAKA Tanıtım ve İşbirliği Birimi Başkanı Sn. Müzeyyen İNCİ KUDAKA’ nın Erzrum, Erzincan ve Bayburt illeri ile yapmış olduğu faaliyetlerin genel bir değerlendirmesini yapmıştır.

Kahve arasında Türk ve Gürcü Sağlık Heyetleri B2B görüşmeleri yapmış karşılıklı olarak işbirliği imkanları değerlendirilmiştir.

Programın öğleden sonraki bölümünde hastahane ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Batum Onkoloji Hastahanesi ziyaret edilerek hastahane yönetimi tarafından heyetimize hastahanenin tanıtımı yapılmış, hastahanenin ilgili bölümleri ziyaret edilmiştir. Burada yapılan görüşmelerde Batum Onkoloji Hastahanesi ile Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma hastahaneleri arasında işbirliği yapılarak karşılıklı olarak irtibat ofislerinin kurulması ve hasta transferleri hususunda bir ön anlaşmaya varılmıştır. Heyetimiz bir sonraki ziyaretini Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Batum Uluslararası Hastahanesine yapmış olup heyeti burada Bahçeşehir Üniversitesi Batum Rektörü ve Kalp Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Sn. İsmet DİNDAR karşılamıştır. Üniversite ve Hastahane hakkında heyete bilgi vererek hastahaneyi gezdiren Sn. DİNDAR, KUDAKA bölgesindeki hastahaneler ile BAU (Bahçeşehir Üniversitesi) ve Batum Uluslararası Hastahanesi arasında işbirliği yapabileceklerini, bu hususta bir çalışma yapmaları için ekibini görevlendireceğini bildirmiştir.

Bilindiği üzere, son dönemlerde dünyada sağlık turizmi alanında çok önemli gelişmeler meydana gelmiş olup sektörün yıllık cirosunun asgari 60 milyar dolar civarında olduğu belirtilmektedir. Ülkemizde 2017 yılında sağlık turizminden 765 bin kişi yararlanarak toplam 7 milyar ABD Doları civarında döviz girdisi elde edilmiştir. 2023 yılı hedefimiz ise 2 milyon kişi ve 20 milyar ABD Dolarıdır. Bunun sağlanabilmesi için de özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma plânı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak sağlık turizmi alanında başta komşu ülkeler olmak üzere uluslararası ilişkileri geliştirmek büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede KUDAKA’nın Gürcistan ziyareti yerinde ve anlamlı bir ziyaret olmuş, yapılan toplantı ve görüşmelerde olumlu gelişmeler yaşanmıştır.

KUDAKA heyeti 22 Nisan 2018 tarihinde karayolu ile Batum’dan Erzurum’a yolcu edilmişlerdir.

Kaynak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 25.04.2018 05:25:00 (TSİ) 
Sayfa 1 / 20ÖncekiSonraki