Yükleniyor...
İçeriğe atla

 

ruhsar_pekcan.jpg

 

Ruhsar PEKCAN

1958 Demirci, Manisa doğumludur.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesi mezunudur. Yüksek lisansını da yine aynı okulda İTÜ Elektrik Fakültesi’nde tamamlamıştır.

İş hayatına 1981 yılında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başlamış olan Ruhsar PEKCAN, çeşitli firmalarda Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

Ruhsar PEKCAN, sivil toplum kuruluşlarında da aktif şekilde görevler almış olup, Türkiye  - Suriye İş Konseyi Başkanlığı, Türkiye - Irak İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği, Türkiye - Libya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Ayrıca, kadın girişimciliğinin yaygınlaştırılması ve özendirilmesi için çalışmalarda bulunan Sayın PEKCAN, bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı,  İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu üyeliği,  Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) bünyesindeki Ticaret ve Sanayi Odalarında Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği yapmıştır. 

Sayın PEKCAN yaptığı çalışmalar neticesinde 2012 yılında Barcelona/Manhattan/Yeni Delhi Ticaret Odaları organizasyonunda Uluslararası Kadın Girişimcilere verilen IWEC-2012 Ödülünü almış ve aynı yıl “IWEC Global Ambassador” olarak seçilmiştir.

2013 yılında faaliyetlerine başlayan BPW (İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Konfederasyonu) İstanbul Kulübü Kurucu üyesidir.

İyi derece İngilizce bilen Sayın Ruhsar PEKCAN, evli ve iki çocuk annesidir.

10 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesinde Ticaret Bakanı olarak görev almıştır.