Artan Sıcaklıklar Buğday Fiyatlarını 4 Yılın Zirvesine Çıkardı

01 Temmuz 2021

Son dönemde rekor kaydeden sıcaklıklar tarımsal emtia fiyatlarını da olumsuz etkiliyor. Kuzey Amerika ve Kanada'da sıcaklığın ekim alanlarını etkilemesiyle bahar buğdayı 2017 yılından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Kanola vadelilerinde ise rekor yüksek seviye kaydedildi. Unu hamur yapımında kullanılan buğday çeşitlerinden biri olan bahar buğdayında son 8 günde yükseliş yüzde 12 oldu. Aynı dönemde kanolada ise yüzde 20 artış kaydedildi.

ABD'de Kuzey Dakota gibi bölgelerde sıcaklığın 32 dereceyi aşması beklenirken, söz konusu durumun bölgedeki buğday üretimi üzerinde olumsuz etkisinin devam etmesi öngörülüyor.

Kanada'nın batısında 84 yılın en yüksek sıcaklığı yaşanırken ABD'nin kuzeybatı kıyıları da benzeri görülmemiş bir sıcak dalgası yaşıyor. Pazar günü Kanada'nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki British Columbia-Lytton'da yetkililer 46,6 santigrat dereceye varan sıcaklığın 84 yılın rekorunu kırdığını açıkladı. Kahas bölgesinin üzerine çöken yüksek basınçla oluşan "ısı kubbesi" birçok başka bölgede de sıcaklıkların rekor düzeylere çıkmasına yol açtı.

Kaynak: Bloomberght
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü