İran, Ham Cevher Dışsatımına % 25 Tarife Uygulayacak

10 Eylül 2019

Press TV’nin (Press TV, İran’da İngilizce yayın yapan, devlete ait haber kanalıdır. Ç.N.) bildirdiğine göre İran devleti, düşük fiyatlı peletlerin  (Demir-çelik sektöründe pelet, çok ince taneli demir cevherinin bentonit ile karıştırılıp topaklanması ve pişirilmesi ile oluşturulan bir hammaddedir. Yüksek fırınlarda ergitilerek sıcak metal üretiminde kullanılmaktadır. Ç.N.) ve ülkede gelişen çelik endüstrisine zarar verebilecek konsantre gereçlerin toplu olarak ülke dışına çıkarılmasını önlemek amaçlı olarak ham cevher dışsatımına ağır bir tarife uygulayacak.
 
İran Sanayi Bakan Yardımcısı 23 Eylül 2019 tarihinden geçerli olmak üzere tüm maden cevherlerinin dış satımına %25 oranında vergi uygulanacağını söyledi. Bakan Yardımcısı Ja’far Sarqini sözkonusu tarifelerin demir cevheri ve konsantreleri ile birlikte İran’ın demir çelik fabrikalarının çeşitli ürünlerini de kapsayacağını dile getirdi. Bakan yardımcısı, uygulanacak verginin büyük oranda yerli ham cevher kullanan ulusal çelik endüstrisini korumaya yönelik olduğunu vurguladı.  Ja’far Sarqini “Sözkonusu vergi, maden ürünlerinin satışını önlemek ve ülke içerisinde daha fazla katma değer yaratmak amacıyla uygulanacak.” açıklamasında bulundu.
 
İran, geçtiğimiz yıllarda çelik endüstrisine büyük oranda yatırım yaptı. Ülke şu anda 35 milyon ton tutarındaki yıllık üretim rakamı ile dünyanın en büyük 10 çelik üreticisi ülkeleri arasında yeralmaktadır. İran devletinin resmi raporlarına göre 2019 yılı Mart ayı itibariyle yıllık 7 milyon tondan fazla çelik dışsatımı gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: Steelguru web sitesinden tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C.Ticaret Bakanlığı,Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü