Latin Amerika’nın 33 Aydır Gerileyen Ham Çelik Üretimi, Kıtanın Ham Çelik Piyasasını Kaygılandırıyor

07 Kasım 2019

Latin Amerika Çelik Birliği Alacero (Asociación Latino Americana del Acero-Alacero-Latin Amerika Çelik Birliği, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olup Latin Amerika’daki bölgesel çelik üretim değer zincirini biraraya getirmeyi amaçlamaktadır. Kuruluşun merkezi Brezilya’nın São Paulo kentindedir. Ç.N.) Latin Amerika’daki yerel pazarları ve kıtanın dışarıyla rekabet edebilirliğini etkileyen politik ve ekonomik krizlerin ortasında, bölgesel ticaret açığının Eylül ayında genişlediğini açıkladı.

Ham çelik üretimi 4.692 milyon ton olarak gerçekleşirken, bir ara 2016 yılı Aralık ayından bu yana son 33 ayın en düşük rakamı olan 4.651 milyon tona geriledi. Rakamlar, Ağustos ayında gözlenen 4.922 milyon tonluk üretim rakamının %5 gerisine düştü. Dahası üretim yavaşladı, geçen yılın Eylül ayından bugüne yıllık %16 oranında, geçen yılın Eylül ayına göre bu yılın Eylül ayında %7 oranında düşüş görülürken, bu ayın üretim rakamı yılın ilk 8 ayı ortalamasının %9 altında kaldı. Negatif durumda olan bölgesel dengedeki %5 oranındaki gerileme, üretim rakamları sırasıyla %48, %24 ve %12 oranında düşen Brezilya, Meksika ve Arjantin’den kaynaklandı.

“Üretimdeki gerilemenin nedenlerinden birinin, şirketlerin kar marjlarını olumsuz etkileyen demir cevheri maliyetlerindeki artışlar olduğu, dolayısıyla çeliğin fiyatındaki gerileme ile maliyetlerdeki artış gözönüne alındığında bazı üreticilerin üretimlerini bu duruma göre düzenledikleri” söyleniyor.

“Diğer bir etken ise bölgenin en büyük çelik üreticisi olan Brezilya’da üç büyük yüksek fırının kapanmasıydı. Bölgedeki en büyük üç üretici ile ilgili aşağı yönlü beklentiler, yıl boyunca bölgesel bir toparlanmayı desteklemiyor.”

Kaynak: Steelguru web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C.Ticaret Bakanlığı,Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü