İran'da Yumurta Fiyatları Üç Katına Çıkabilir

14 Eylül 2020

Tahran Yumurtacı Tavuklar Birliği başkanı yılın ikinci yarısında her bir yumurta peteğinin fiyatı 50 bin Tümen'e ulaşabileceğini dile getirdi. Başkan Nasir Nebipur doların yükselen fiyatı nedeniyle hayvansal soya ithalatı geçen yıla göre% 50 düştüğünü açıkladı.

Tavukçuların şu anda soya temininde büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getiren başkan; halihazırda çiftlikte bir kilo yumurtanın 13 bin Tümen; bir yumurta kolisinin de 26 bin Tümen'e üreticiye mal olduğunu, şu an kilosu yaklaşık 14 bin 500 tümen olan yumurta fiyatının, yılın ikinci yarısında, soya ithalatı resmi kurdan işlem görmediği takdirde, 50 bin tümen'e ulaşabileceğine ifade etti.

Müşavirlik Notu: Geçtiğimiz aylarda İran Hükümeti tarafından ithalat için sağlanan döviz kaynaklarının azalması nedeniyle hayvansal yeme sağlanan resmi kurdan döviz tahsisi uygulamasına son verilmiş, hayvansal yemler NIMA kuru üzerinden ithal edilebilir duruma gelmişti. Yerel lobilerin basını da etkili bir şekilde kullanarak Hükümete baskı yapmaya eğilimli olduğu İran’da, basına sık sık bu şekilde haberler yansımaktadır.

İran’daki döviz kurlarına ilişkin bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.
https://bit.ly/2RnMVBF

Kaynak: Tejaratnews, 14/09/2020