Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri

16 Eylül 2020

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.

Bu yıl Mart ayına kadar yüz yüze olarak yerinde düzenlenen Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri organizasyonları COVİD-19 salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde online olarak devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Genel Sekreterliği uzaktan eğitim organizasyonu ile Afyon, Dinar – Afyon; Manisa, Alaşehir-Manisa, Salihli- Manisa; İzmir, Tire –İzmir, Bergama-İzmir; Aydın, Kuşadası-Aydın, Nazilli-Aydın; Muğla, Fethiye – Muğla, Bodrum-Muğla ve Marmaris – Muğla’da yerleşik iş çevrelerine yönelik olarak 21- 24 Eylül 2020 tarihleri arasında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenlenecektir. 
 
Seminerler;

Ticaret bakanlığı tarafından İhracatta Uygulanan Destek Programları (21 Eylül 2020),
Döviz Kazandırıcı Hizmetler ve Gümrük Uygulamaları (22 Eylül 2020),
Ticarette Teknik Engeller ve Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları (23 Eylül 2020) ve 
Türk EXİMBANK İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları ve E-Ticaret / E-İhracat Uygulamaları (24 Eylül 2020) konularını kapsamaktadır.

Ticaret Bakanlığınca, 2019 yılında 77 ilde, 14 işbirliği kuruluşu ile 94 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 3850 kişi katılım sağlamıştır.

2020 yılı Ocak – Mart döneminde 6 ilde, 4 işbirliği kuruluşu ile 10 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve 483 kişi katılım sağlamıştır.

2020 yılı Haziran ve Temmuz döneminde 24 ile yönelik olarak 8 Uzaktan Eğitim Uygulaması gerçekleştirilmiş ve bu organizasyonlara 713 kişi aktif olarak katılım sağlamıştır.

Yıl sonuna kadar organizasyonlara uzaktan eğitimlerle ara verilmeden devam edilecektir.