Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri (Mersin, Adana, Hatay, Dörtyol (Hatay) ve Osmaniye)

11 Mart 2019

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.
Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu koordinasyonunda, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizasyonu ve;
-           Akdeniz İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde 18 Mart 2019 tarihinde Mersin’de,
-           Adana Sanayi Odası ev sahipliğinde 19 Mart 2019 tarihinde Adana’da,
-           Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 20 Mart 2019 tarihinde Antakya‘da,
-           Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 21 Mart 2019 tarihinde Dörtyol’da (Hatay),
-           Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 21 Mart 2019 tarihinde Osmaniye’de
Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenlenecektir. Seminerlerde; Rusya Federasyonu / St. Petersburg Gıda Sanayi Ürünleri Yerinde Pazar Araştırması, Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, Bağlayıcı Tarife Bilgisi ve Ön Bilgilendirme ile Ticaret Bakanlığı tarafından İhracatta Uygulanan Destek Programları konularında sunumlar yapılacaktır.
Ticaret Bakanlığınca 2018 yılında 57 ilde, 18 işbirliği kuruluşu ile 79 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 3380 kişi katılım sağlamıştır.
2019 yılında 5 ilde, 2 işbirliği kuruluşu ile 7 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve 496 kişi katılım sağlamıştır.
2019 yılı sonuna kadar 84 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri daha düzenlenmesi öngörülmektedir.