Hong Kong Sanal Genel Ticaret Heyeti

29 Haziran 2021

Küresel salgın döneminde tüm dünyada uygulanan seyahat kısıtlamaları ve alınan sağlık önlemleri neticesinde Genel Ticaret Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Bakanlığımız tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birlikleri ile işbirliği içinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirmektedir.

Bu kapsamda 2020 yılı Mayıs ayından günümüze kadar 18’i genel 75’i sektörel olmak üzere gerçekleştirilen 93 Ticaret Heyetinde toplam 1.694 üretici/ihracatçı firmamızın 4.010 yabancı ithalatçı firma ile 14.050 ikili iş görüşmesi yapması sağlanmıştır.

2021 yılında Gana, Katar-Umman, kadın ihracatçılara yönelik olarak Afrika (Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya ve Tanzanya), Hindistan, Romanya-Bulgaristan, Azerbaycan-Gürcistan ve Latin Amerika Ülkeleri (Arjantin, Paraguay, Uruguay, Şili)  ile gerçekleştirilen Sanal Genel Ticaret Heyeti programlarının ardından 29-30 Haziran 2021 tarihlerinde Hong Kong’a yönelik olarak Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilecektir.

Program kapsamında 30 Haziran 2021 tarihinde Türkiye saati ile 10:00’da TİM Başkanı Sayın İsmail GÜLLE ve ülkemizin Hong Kong Başkonsolosu Sayın Ahmet Peyami KALYONCU ve ülkemizin Hong Kong Ticaret Ataşesi Sayın Merve YILMAZCAN’ın katılımıyla bir Açılış Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Hong Kong’a yönelik Sanal Genel Ticaret Heyeti programına Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Meyve Sebze Mamulleri, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Yaş Meyve ve Sebze, Gıda (Hızlı Tüketim ve Paketli Tüketim Ürünleri), Kozmetik, Ev Tekstili, Ev ve Mutfak Eşyaları sektörleri başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 9 firma katılım sağlayacaktır.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Hong Kong Özel İdari Bölgesi, dünyanın önde gelen finansal merkezlerinden ve ticarî limanlarından biridir. Hong Kong’a ihracatımız 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 9,9 oranında artarak 817 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Aynı dönemde Hong Kong’dan ithalatımız ise bir önceki yıla göre yüzde 3,4 azalarak 254 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020-2021 dönemi için ihracatta öncelikli ülkeler arasında belirlenen Hong Kong’a yönelik olarak gerçekleştirilecek olan Sanal Genel Ticaret Heyeti programının ikili ticari ilişkilere önemli katkılarının olacağı değerlendirilmektedir.

Türk firmaları için potansiyel arz eden coğrafyalara yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere Bakanlığımız tarafından devam edilecektir