Kenya Sanal Genel Ticaret Heyeti Basın Açıklaması

27 Mayıs 2020

Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki kısıtlamalar nedeniyle gerçekleştirilemeyen Genel Ticaret Heyeti Programları yerine Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'ın talimatı ile Bakanlığımız öncülüğünde hayata geçirilen Sanal Genel Ticaret Heyeti programları gerçekleştirilmeye devam etmektedir.
Bu doğrultuda, sanal nitelikli ilk Genel Ticaret Heyeti 13-15 Mayıs 2020 tarihlerinde Özbekistan’a yönelik düzenlenmiştir.
Sanal Genel Ticaret Heyeti programının ikincisi 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında Doğu Afrika’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Kenya’ya yönelik olarak gerçekleştirilecektir.  
Kenya Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gıda, kişisel bakım ürünleri, temizlik ürünleri ve bebek ürünleri sektörlerinde faaliyet gösteren 25 ihracatçı firmamızı 80 Kenyalı ithalatçı firmayla bir araya getirecektir.
Bakanlığımız yetkilileri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Nairobi Ticaret Müşaviri ve ihracatçı firmalarımızın katılımıyla yapılacak video konferans görüşmesinin ardından sanal ortamda ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.
Son yıllarda birçok yabancı firmanın ilgi odağında olan Kenya’da dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak gıda ve hızlı tüketim ürünlerine yönelik talep artışı ile birlikte kalitenin ön plana çıkmakta olduğu görülmektedir. Bu durumun ülkemiz menşeli mal ve hizmetlerin gelecekte piyasada daha çok tercih edilmesine katkı sağlayacağı, Sanal Genel Ticaret Heyeti programının da bu yönde önemli bir adım olacağı değerlendirilmektedir.
Bakanlığımız tarafından belirlenen hedef ülkeler arasında yer alan Hindistan'a yönelik olarak da 15-19 Haziran 2020 tarihlerinde fındık ve mamulleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, meyve sebze mamulleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, süs bitkileri ve mamulleri, tütün, zeytin ve zeytinyağı, gıda ve gıda dışı hızlı tüketim ürünleri, tarım makinaları, soğuk hava depoları ve iklimlendirme sektörlerini kapsayan bir Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilecektir.
22-23 Haziran 2020 tarihlerinde de söz konusu etkinliklere plastik ve metal mutfak eşyaları, cam ve seramik ev eşyaları, ev/banyo ürünleri ile ev tekstili sektörlerini kapsayan Güney Kore Sanal Genel Ticaret Heyeti ile devam edilecektir.
Önümüzdeki dönemde ayrıca Almanya, Kazakistan, Nijerya, Bulgaristan ve Pakistan'a da sanal nitelikli Genel Ticaret Heyeti düzenlenmesi planlanmaktadır.
Uluslararası ticaret hacminin düştüğü bu dönemlerde Bakanlığımız tarafından Türk malı ve markalarının piyasada görünürlüğünün artırılmasına yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere yönelik desteklere ve Türk firmalarının uluslararası piyasalarda rekabet edebilirliğinin artırılmasına yönelik çalışmalara devam edilecektir.