Kırgızistan-Özbekistan Sanal Genel Ticaret Heyeti

30 Haziran 2021

Küresel salgın döneminde tüm dünyada uygulanan seyahat kısıtlamaları ve alınan sağlık önlemleri neticesinde Genel Ticaret Heyeti Programlarının fiziksel olarak gerçekleştirilememesi karşısında; Bakanlığımız tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birlikleri ile işbirliği içinde Sanal Genel Ticaret Heyeti programları hayata geçirilmiştir. Bu şekilde, teknolojinin imkânlarından faydalanılarak dijital ortama taşınan Genel Ticaret Heyetleri, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılarla bir araya getiren en önemli mekanizmalardan biri olma özelliğini devam ettirmektedir.

Salgın döneminde 2020 yılı Mayıs ayından günümüze kadar 19’u genel 75’i sektörel olmak üzere gerçekleştirilen 94 Ticaret Heyetinde toplam 1.703 üretici/ihracatçı firmamızın 4.019 yabancı ithalatçı firma ile 14.076 ikili iş görüşmesi yapması sağlanmıştır.

2021 yılında Gana, Katar-Umman, kadın ihracatçılara yönelik olarak Afrika (Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya ve Tanzanya), Hindistan, Romanya-Bulgaristan, Azerbaycan-Gürcistan, (Arjantin, Paraguay, Uruguay, Şili) ve Hong Kong ile gerçekleştirilen Sanal Genel Ticaret Heyeti programlarının ardından 28 Haziran – 2 Temmuz 2021 tarihlerinde Kırgızistan- Özbekistan’a yönelik olarak Sanal Genel Ticaret Heyeti programı gerçekleştirilecektir.

Program kapsamında 1 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye saati ile 15:00’de Bakanlığımız Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürü Sayın Mehmet TAN,  TİM Başkanı Sayın İsmail GÜLLE, ülkemizin Taşkent Büyükelçisi Sayın Olgan BEKAR ve Bişkek Büyükelçisi Sayın Ahmet Sadık DOĞAN’ın katılımıyla bir Açılış Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Kırgızistan-Özbekistan’a yönelik Sanal Genel Ticaret Heyeti programına çelik, iklimlendirme sanayii, makine ve aksamları, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, gıda (hızlı tüketim ve paketli tüketim ürünleri) ve kimyevi maddeler ve mamulleri (temizlik ve hijyen ürünleri)  başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet gösteren 14 firma katılım sağlayacaktır.

Kırgızistan ve Özbekistan Orta Asya’nın önemli pazarlarındandır. Kırgızistan’a ihracatımız, 2021 yılının Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83,4 oranında artarak 268 milyon dolara yükselmiştir.  Özbekistan’a ihracatımızda da benzer bir tablo görülmektedir. 2021 yılının Ocak-Mayıs döneminde Özbekistan’a ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 82,7 oranında artarak 735 milyon dolara yükselmiştir.  Kırgızistan-Özbekistan’a yönelik olarak gerçekleştirilecek olan Sanal Genel Ticaret Heyeti programının ikili ticari ilişkilere önemli katkılarının olacağı değerlendirilmektedir.

Temmuz ayında sanal nitelikli Genel Ticaret Heyetlerine Vietnam ile devam edilmesi planlanmaktadır. Türk firmaları için potansiyel arz eden coğrafyalara yönelik olarak sanal ortamlarda gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere Bakanlığımız tarafından devam edilecektir.