Sanal Nitelikli İlk Genel Ticaret Heyeti Özbekistan ile Gerçekleştiriliyor

15 Mayıs 2020

Bakanlığımızın ihracatçılarımızla birlikte dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği ticaret heyetleri, Covid-19 şartları altında hız kesmeyerek sanal ortamda gerçekleştirilmeye devam etmektedir.
Bu doğrultuda, sanal nitelikli ilk Genel Ticaret Heyeti 13-15 Mayıs 2020 tarihlerinde Özbekistan’a yönelik olarak düzenlenmektedir.

44 Özbek firma katılıyor
 
Özbekistan Genel Ticaret Heyetinin açılışı, 13 Mayıs 2020 tarihinde Bakanlığımız, TİM ve Taşkent Ticaret Müşavirimizin katılımıyla, firmalara yönelik bir video konferans ile yapılmıştır. Video konferansın ardından başlayan ikili firma görüşmeleri ise 14-15 Mayıs 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.
Özbekistan Sanal Ticaret Heyeti programına tarımsal gıda (hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, yaş/kuru meyve ve sebze, çikolatalı ve şekerli mamuller, su ürünleri ve hayvansal mamuller, zeytin ve zeytinyağı vb.), tarım makineleri, soğuk hava depolama ve gıda ambalajlama sektörlerinde faaliyet gösteren 16 Türk ve 44 Özbek firma katılım sağlamaktadır.
 
Sanal nitelikli Genel Ticaret Heyeti programlarına,
 
- 27-29 Mayıs 2020 tarihlerinde, gıda ve hızlı tüketim ürünleri (kişisel bakım ürünleri, temizlik ürünleri, bebek ürünleri) sektörlerini kapsayan Kenya Sanal Ticaret Heyeti,
 
- 15-19 Haziran 2020 tarihlerinde tarım (fındık ve mamulleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, meyve sebze mamulleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, süs bitkileri ve mamulleri, tütün, zeytin ve zeytinyağı), gıda ve gıda dışı hızlı tüketim ürünleri, tarım makinaları, soğuk hava depoları ve iklimlendirme sektörlerini kapsayan Hindistan Sanal Ticaret Heyeti,
 
- 22-23 Haziran 2020 tarihlerinde plastik ve metal mutfak eşyaları, cam ve seramik ev eşyaları, ev/banyo ürünleri ile ev tekstili sektörlerini kapsayan Güney Kore Sanal Ticaret Heyeti ile devam edilecektir.
 
Önümüzdeki dönemde genel ticaret heyeti düzenlenmesi planlanan diğer ülkeler ise Almanya, Kazakistan, Nijerya, Bulgaristan ve Pakistan’dır.

Ayrıca, ihracatçılarımızın, yurtdışında faaliyet gösteren büyük perakendeci, toptancı mağazalar ve süpermarket zincirleri ile iş görüşmeleri gerçekleştirmeleri amacıyla, her seferinde tek firmaya yönelik olarak düzenlenecek olan Sanal Özel Nitelikli Alım Heyeti programlarına da kısa süre içinde başlanacaktır.