30. Ahilik Haftası Kutlamaları

31 Temmuz 2019

30. Ahilik Haftası Kutlamaları 18 - 24 Eylül tarihleri arasında Kırşehir'de gerçekleştirilmiştir.
 
2017 yılında 30 uncusu yapılan Ahilik Haftası kutlamaları, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü düzenlenen açılış töreni ile başlamıştır.

Hafta boyunca halkın yoğun katılımıyla devam eden etkinliklerin, 23 Eylül 2017 tarihinde yapılan resmi kutlama törenine Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU, Bakanlığımız bürokratları, Kırşehir Milletvekilleri, Kırşehir Valisi, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Siyasi Parti İl Başkanları, İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Federasyon Başkanları, Birlik Başkanları ve çeşitli Oda Başkanları ile çok sayıda vatandaş katılmıştır.

Hafta boyu devam eden kutlamalarda 70’e yakın zengin içerikli birçok etkinlik yapılmıştır. Ahilik Haftası Kutlamaları içerisinde bu yıl ikinci defa kitap fuarı düzenlenmiştir. Ayrıca Ahilik Teşkilatı içinde çok önemli bir yer tutan ve Dünya’da kurulmuş ilk kadın örgütü olan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Kadınlar Birliği’ne dikkat çekmek amacıyla Bacıyan-ı Rum başarılı iş kadınları paneli halkın yoğun ilgisiyle gerçekleşmiştir.
 
Kutlama haftası boyunca il merkezinde her gün binlerce vatandaşımıza Ahi pilavı ve Ahi helvası ikram edilmiştir. İl merkezinde ilçe günleri etkinlikleri düzenlenmiş, halkın yoğun ilgisiyle karşılaşılmıştır.

Kırşehir ilinde Ahilik kültür ve felsefesini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla çocuklara ve gençlere yönelik de birçok spor ve kültürel faaliyetler yapılmıştır. Bu kapsamda; çocuklara ve büyüklere yönelik Ahilik konulu 3 farklı tiyatro gösterisi, Ahilik futbol turnuvası,  cirit gösterisi, okçuluk gösterisi, satranç turnuvası, bilek güreşi turnuvası, bocce turnuvası, atletizm müsabakaları, dart müsabakası ve masa tenisi müsabakası düzenlenmiştir. Gösteri ve müsabakalarda dereceye girenlere ödüller verilmiş, etkinliklere katılanlara ise Ahilik temalı materyaller dağıtılmıştır.

Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ahiliğin bilimsel ve kültürel yönleri de ele alınmıştır. Etkinlik haftası boyunca 16 adet öyleşi, 2 adet panel ve 2 adet konferans düzenlenmiştir.

Diğer yandan;
 

  • Esnaf Gecesi,
  • Mehteran Bölüğü Gösterileri,
  • Yöresel yemekler Şenliği,
  • Resmi Tören Programı ile Şed Kuşatma Töreni,

gibi zengin içerikli çeşitli etkinlikler yapılmıştır