Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri (Afyonkarahisar, Akhisar-Manisa, İzmir, Aydın, Bodrum-Muğla)

02 Ekim 2019

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.
Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Genel Sekreterliği organizasyonu ve;
 
-           Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 7 Ekim 2019 tarihinde Afyonkarahisar’da,
-           Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 8 Ekim 2019 tarihinde Manisa’da,
-           Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Genel Sekreterliği ev sahipliğinde 9 Ekim 2019 tarihinde İzmir’de,
-           Aydın Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 10 Ekim 2019 tarihinde Aydın’da,
-           Bodrum Ticaret Odası ev sahipliğinde 11 Ekim 2019 tarihinde Bodrum-Muğla’da, 
 
"Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlenecektir. Seminerler; “Meksika Ülke Sunumu” , “Meksika Takım Tezgahları Yerinde Pazar Araştırması” ve “ Meksika Otomotiv Yan Sanayi Yerinde Pazar Araştırması”, “İş Dünyası için Uluslararası Ticari Bilgiye Erişim”, “Ticarette Teknik Engeller (İzmir, Aydın)”, “Bağlayıcı Tarife Bilgisi Ön Bilgilendirme (İzmir) ve Ticaret Bakanlığı tarafından İhracatta Uygulanan Destek Programları konularını kapsamaktadır.
Ticaret Bakanlığınca 2018 yılında 57 ilde, 18 işbirliği kuruluşu ile 79 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 3380 kişi katılım sağlamıştır
2019 yılında 33 ilde, 10 işbirliği kuruluşu ile 48 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve 1348 kişi katılım sağlamıştır.
2019 yılı sonuna kadar 37 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri daha düzenlenmesi öngörülmektedir.