Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri (Diyarbakır, Kızıltepe-Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa)

24 Eylül 2019

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.
Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Genel Sekreterliği işbirliği ve organizasyonu ile;
 

  • Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 30 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’da,
  • Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 1 Ekim 2019 tarihinde Kızıltepe-Mardin’de,
  • Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Genel Sekreterliği ev sahipliğinde 2 Ekim 2019 tarihinde Gaziantep’te,
  • Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 3 Ekim 2019 tarihinde Şanlıurfa’da, 

 
"Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlenecektir. Seminerler; İş Dünyası İçin Ticari Bilgiye Erişim, Ticarette Teknik Engeller, Bağlayıcı Tarife Bilgisi Ön Bilgilendirme (Gaziantep), Rusya Pazarına İhraç İmkanları ve Ticaret Bakanlığı tarafından İhracatta Uygulanan Destek Programları konularını kapsamaktadır.
Ticaret Bakanlığınca 2018 yılında 57 ilde, 18 işbirliği kuruluşu ile 79 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 3380 kişi katılım sağlamıştır
2019 yılında 33 ilde, 10 işbirliği kuruluşu ile 43 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve 1337 kişi katılım sağlamıştır.
2019 yılı sonuna kadar 46 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri daha düzenlenmesi öngörülmektedir.