Müsteşar Aşcı, Meksika Büyükelçisi Cordova Tello’yu ağırladı

İki ülke arasındaki ticaret hacminin yeterli düzeyde olmadığına dikkat çeken Müsteşar Aşcı, Serbest Ticaret Anlaşması sürecinin tamamlanması, gümrük konularında karşılıklı yardımlaşmalar ve tanımalarla ticaret hacminin artırabileceğini vurguladı.

26 Mart 2018
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Meksika Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello’yu makamında ağırladı.

Meksika’nın işbirliğine çok önem verilen dost ve kardeş ülke olduğunu vurgulayan Müsteşar Aşcı, iki ülkenin birçok açıdan en önemlisi de sahip oldukları coğrafya açısından benzer olduğunu ifade etti.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’nun 2013 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sonrası, Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması için müzakerelerin başladığını hatırlatan Müsteşar Aşcı, bu sürecin başarıyla tamamlanmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Müsteşar Aşcı, Devlet Başkanı Nieto’nun 2013 yılındaki ziyareti kapsamında Türkiye ile Meksika arasında ayrıca gümrük konularında karşılıklı idari yardım anlaşması ve bilgi paylaşımı anlaşması imzalandığına da dikkat çekerek “Bu anlaşmaları daha aktif hale getirmek için Sayın Büyükelçinin gayretlerine ihtiyacımız var.  Böylece iki ülke arasındaki ticaret hacmini de artırmak arzusundayız” dedi.

15 Temmuz hain darbe girişiminde Meksika’nın Türk devletine destek verdiğine işaret eden Müsteşar Aşcı, şöyle devam etti:

“Bundan sonrasında da sizleri uluslararası mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz. Ben bütün uluslararası toplantılarda hep şunu söylüyorum: Bu örgüt sadece Türkiye için değil dünya için çok büyük bir tehdittir. Bu anlamda Meksika’yı da uyarıyorum,  bu örgüte karşı lütfen ülkenizi ve tüm dünyayı savunun. Bu savunmayı de hep birlikte elbirliğiyle yapalım.”

İki ülke arasındaki ticaret hacminin yeterli düzeyde olmadığına dikkat çeken Müsteşar Aşcı, gümrük konularında karşılıklı yardımlaşmalar ve tanımalarla ticaret hacminin daha da artırabileceğini vurguladı.
 
Büyükelçi Tello: Gündemimizde İstanbul’a direk uçuşlar ve STA var

Büyükelçi Bernardo Cordova Tello ise, Türkiye ve Meksika’nın eski gelenekler, alışkanlıklar, coğrafi özellikler ve stratejik konum itibariyle birçok benzer özellik gösterdiğini vurguladı ve Türkiye’nin Meksika için son derece önem arz eden bir ülke olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında sınır olmadığını, iki kıtayı birbirine bağlayan bir köprü görevi gördüğüne işaret eden Büyükelçi Tello, “Aynı şey bizim için de geçerlidir, Meksika da Kuzey Amerika ile Güney Amerika’yı birbirine bağlayan bir köprü görevi görüyor” dedi.

Büyükelçi Tello, Türkiye ile iki önemli konunun gündeme gelmesini istediklerini kaydederek, “Birincisi Meksika’dan İstanbul’a doğrudan uçuşları tesis etmek,  ikinci önemli husus da Serbest Ticaret Anlaşmasını nihayetlendirmek” diye konuştu.

Görüşme toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.