Türkiye-Meksika Ticaret ve Yatırım Semineri

24 Ağustos 2019

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur başkanlığında DEİK ve TİM’den iş insanlarının katılımlarıyla Meksiko şehrine resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. 
Ülkemiz ile Meksika arasında ticaret, ekonomi ve yatırım alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi, yeni işbirliği imkânlarının tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, 23 Ağustos 2019 tarihinde, Ticaret Bakan Yardımcısı Batur, muhatabı Meksika Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Luz María de la Mora ile ikili bir resmi görüşme gerçekleştirmiştir.
İki ülke Bakan Yardımcıları, Türk ve Meksikalı iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım gündemini değerlendirmiştir.
Ticaret Bakan Yardımcısı Batur ve beraberindeki ülkemiz heyeti, başkent Meksiko’da Le Reforma caddesinde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yılı anısına 29 Ekim 2003'te törenle açılan Atatürk Anıtı’nı da ziyaret etmiştir.
Ülkemiz ile Meksika arasındaki ikili ticaret hacmi 2018 yılında 1,23 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılında ülkemizin Meksika’ya ihracatı 600 milyon dolar, Meksika’dan ithalatı ise 634 milyon dolar olarak kaydedilmiştir. 2019 yılı ilk altı aylık döneminde ise ticaret hacmimiz 563 milyon dolara erişmiştir.
Meksika, Bakanlığımız tarafından 2018-2019 döneminde “Hedef Ülke” olarak belirlenmiştir.
Diğer yandan, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında, Meksika, ihracatımızın artırılması bakımından hedef pazarlardan biri olarak yer almaktadır.