Kapıkule'de TIR Kuyruklarını Azaltacak Adım

20 Aralık 2018

Günlük 950 TIR'ın çıkış yaptığı Kapıkule'de bu sayıyı 1250'ye çıkarmak üzere 2 yeni peron açıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Kapıkule’nin karşı kapısı Kapitan Andreevo gümrük kapısında girişler 8 perondan 10 perona çıktı. Böylelikle Kapıkule’de TIR kuyruklarını azaltacak 2 ilave peron devreye girdi. Açılan 2 peronla birlikte son 3 ayda ortalama 950 TIR'a ulaşan günlük Kapıkule TIR çıkış sayısının bin 250 TIR'a çıkmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.
 
Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan en önemli geçiş noktası olan Kapıkule - Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nın, Ticaret Bakanlığının ana gündem maddeleri arasında yer aldığını belirterek, kısa süre içerisinde bakanlık tarafından atılan önemli adımlarla günlük 700-750 araç çıkışından son 3 ayda ortalama 950 araç çıkışı rakamlarına ulaşıldığını aktardı. Pekcan, artan ticaret hacmi sebebiyle Kapıkule yoğunluğunun üzerinde odaklanılan eylem alanları arasında yerini koruduğunu vurguladı.
 
TIR kuyruklarının ve beklemelerin azalması, geçişlerin hızlanması amacıyla fiziksel ve sistemsel düzenlemeler yapıldığının altını çizen Pekcan, ülkeler arası sürekli diyalogla kalıcı tedbirler alınmaya çalışıldığına işaret etti.
 
Pekcan, Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki personel sayısı ve x-ray kapasitesinin artırıldığını, TIR parkının kapasitesinin artırımı için de çalışma başlatıldığını ifade ederek, yükü hafifletecek bir alternatif olarak Hamzabeyli Sınır Kapısı'nın genişletilmesi amacıyla çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
 
Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/kapikulede-tir-kuyruklari-azaltacak-adim-haberi-434758
 
Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği